fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Min. K. Szczerski: Prezydent w środę weźmie udział w obradach III Paryskiego Forum Pokoju

Prezydent Andrzej Duda w środę zabierze głos podczas obrad III Paryskiego Forum Pokoju – poinformował szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski. Tematem tegorocznego Forum jest przyszła globalna współpraca wobec wyzwań niesionych przez pandemię koronawirusa.

W tym roku Paryskie Forum Pokoju ze względu na pandemię COVID-19 odbędzie się w formie zdalnej, stąd prezydent Andrzej Duda przekazał, na prośbę organizatorów, nagranie ze specjalnym przesłaniem do uczestników – przekazał Szczerski.

Jak podkreślił, w tym roku swoje wystąpienia przesłali m.in.: Sekretarz Generalny ONZ, król Hiszpanii, prezydenci Argentyny i Estonii oraz premierzy Belgii, Norwegii czy kanclerz Austrii.

Według prezydenckiego ministra, w swoim wytępieniu Andrzej Duda wskazuje, że wobec dużej niepewności co do ostatecznych skutków pandemii, zarówno politycznych, jak i społeczno-ekonomicznych, jedną z idei, która może pomóc w wypracowaniu nowej umowy społecznej, jest idea solidarności.

Prezydent podkreśla też, że dziś idea solidarności może stać się fundamentem globalnej jedności.

„Solidarność między narodami, ale też między pokoleniami, pozwoli zbudować bardziej zrównoważone systemy gospodarcze z przemysłem szanującym środowisko naturalne, z pracą zorganizowaną w oparciu o szacunek do człowieka i jego rodziny” – dodał minister Szczerski.

Jak przypomniał, w kwietniu tego roku, gdy Europa zmagała się z pierwszą falą pandemii, prezydent Duda wystosował list do przywódców Europy.

„Przedstawił wówczas swoją wizję współpracy na poziomie europejskim, zachęcając jednocześnie do podjęcia konkretnych działań dotyczących m.in. służby zdrowia i wspólnych badań w dziedzinie biotechnologii” – podkreślił szef gabinetu prezydenta PR.

„Tym, co łączy oba przesłania prezydenta RP jest wezwanie do solidarnego połączenia wysiłków w walce o lepsze miejsce do życia dla obecnych i przyszłych pokoleń” – dodał.

Przesłanie prezydenta RP zostanie opublikowane na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta RP oraz Paryskiego Forum Pokoju, a także w mediach społecznościowych.

Paryskie Forum Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Emmanuela Macrona. W Forum biorą udział szefowie państw i rządów, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i społeczeństwa obywatelskiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl