fot. TV Trwam

MF przedłużyło terminy obowiązków sprawozdawczych dla organizacji pozarządowych

Ministerstwo Finansów przedłużyło terminy obowiązków sprawozdawczych dla organizacji pozarządowych – przypomniał w środę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który pełni także funkcję przewodniczącego komitetu ds. pożytku publicznego.

O zmianie istotnych dla środowisk NGO Gliński przypomniał na Twitterze, odsyłając przy tym do komunikatu Narodowego Instytutu Wolności.

„Przypominamy, że na mój wniosek @MF_GOV_PL przedłużył terminy obowiązków sprawozdawczych dla organizacji pozarządowych” – napisał wicepremier.

Z komunikatu Narodowego Instytutu Wolności wynika, że rozporządzenie, które minister finansów opracował z przewodniczącym komitetu ds. pożytku publicznego, wydane zostało we wtorek. Na jego podstawie organizacje pozarządowe mają trzy miesiące więcej na złożenie swoich sprawozdań finansowych za 2019 r.

„Rozwiązanie jest odpowiedzią na liczne apele środowisk NGO w Polsce w związku z epidemią COVID-19” – podkreślono.

Na podstawie rozporządzenia ministra finansów wprowadzone zostały następujące terminy składania sprawozdań: 1) złożenie sprawozdania sporządzonego i podpisanego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przez zarząd organizacji – do 30 czerwca 2020 r.; 2) złożenie sprawozdania zatwierdzonego przez właściwy organ organizacji – do 30 września 2020 r.

„Przepis ten ma zastosowanie do obowiązków sprawozdawczych dotyczących roku obrotowego kończącego się po dniu 29 września 2019 r., jednak nie później niż w dniu 30 kwietnia 2020 r., których termin wykonania nie upłynął przed dniem 31 marca 2020 r.” – głosi komunikat.

„Wydłużenie terminów do końca czerwca i do końca września dotyczy organizacji, których rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy. Dla pozostałych organizacji terminy zostaną wydłużone również o trzy miesiące” – dodał Narodowy Instytut Wolności.

PAP

drukuj