fot. pixabay.com

Meksykańska policja przejęła ponad 2 mln tabletek fentanylu; należały prawdopodobnie do gangu syna „El Chapo”

Ładunek ponad 2 mln tabletek fentanylu, groźnego narkotyku syntetycznego, przejęła policja podczas obławy na jednej z dróg koło miasta Navojoa na północnym zachodzie Meksyku. Transport jednego z największych przechwyconych przez służby ładunków tej substancji należał prawdopodobnie do kartelu Sinaloa, którym w przeszłości kierował były baron narkotykowy Joaquin Guzman, pseudonim „El Chapo”.

Meksykańskie media, informując w piątek o przechwyceniu „dużego” transportu syntetycznego narkotyku, wskazują, że po skazaniu „El Chapo” przed amerykańskim sądem na karę dożywotniego więzienia w 2019 roku, za lidera grupy przestępczej zaczął uchodzić jego syn Ovidio Guzman.

Przechwycone narkotyki, jak podała policja, ukryte były w samochodzie ciężarowym, przemierzającym stan Sonora. W ostatnich latach był on terenem walk o rynek fentanylu pomiędzy grupą Guzmana a kartelem Caborca.

Policyjna obława zakończyła się sukcesem dzięki informacji anonimowej osoby o kursie wypełnionego fentanylem pojazdu na trasie Navojoa – Huatabampo.

Przejęcie jednego z największych transportów fentanylu od kartelu Sinaloa to kolejne skuteczne w ostatnich tygodniach uderzenie meksykańskich władz w działania tej grupy przestępczej.

W połowie kwietnia meksykańskie wojsko odkryło na zachodzie kraju duże laboratorium wyrobu metamfetaminy, należący do kartelu Sinaloa. Zakład, który codziennie mógł produkować do 3 ton tego narkotyku, został namierzony podczas poszukiwań miejsca produkcji fentanylu.

„El Chapo”, długoletni przywódca kartelu z Sinaloa, został schwytany w 2016 roku, a następnie przekazany wymiarowi sprawiedliwości USA. W lipcu 2019 roku skazano go przed amerykańskim sądem na karę dożywotniego więzienia. Zasądzono też przepadek mienia przestępcy.

Po ekstradycji do USA „El Chapo” jednym z przywódców kartelu z Sinaloa został jego syn, Ovidio Guzman.

Wprawdzie w styczniu bieżącego roku meksykańskie służby ujęły młodego Guzmana, ale w marcu sąd okręgowy w stanie Meksyk unieważnił nakaz aresztowania, co skutkowało wyjściem syna „El Chapo” na wolność.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl