fot. PAP/EPA

Media w Izraelu: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich od września 2021 roku

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia zamierza zatwierdzić podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 wszystkim powyżej 12. roku życia – poinformował kanał 12. telewizji. Dotychczas w Izraelu przypominającą dawkę otrzymało 12 proc. mieszkańców w wieku 40 lat i więcej.

Władze medyczne Stanów Zjednoczonych ogłosiły 18 sierpnia br., że trzecia dawka szczepionki Pfizer-BioNTech będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców USA od 20 września 2021 roku.

Spodziewana decyzja władz izraelskich wynika z faktu, że potwierdzono znaczny wzrost przeciwciał u osób zaszczepionych trzecią dawką przy niewielu skutkach ubocznych – zauważa kanał 12. telewizji.

W lipcu Izrael stał się pierwszym krajem na świecie, który zaczął podawać trzecią dawkę osobom w wieku co najmniej 60 lat. W piątek limit wieku został obniżony do 50 lat. 19 sierpnia rządowy zespół ekspertów ma dyskutować nad dopuszczeniem dawki przypominającej u osób powyżej 40. roku życia.

– Plan jest taki, by podawanie trzeciej dawki rozszerzyć również na tych, którzy mają bliski kontakt z wieloma osobami, czyli na policjantów i nauczycieli – powiedział Nican Horowic, minister zdrowia.

W celu spowolnienia fali zakażeń w Izraelu od środy obowiązują ponownie obostrzenia dotyczące zgromadzeń, zasady wymagające dystansu społecznego w firmach oraz konieczność noszenia maseczki w miejscach publicznych. Wejście do lokali gastronomicznych, na imprezy sportowe i kulturalne jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Naftali Benet, premier Izraela, wielokrotnie zapewniał, że rządowi zależy, by uniknąć wprowadzenia czwartego od wybuchu pandemii lockdownu i stąd nacisk na szczepienia ludności oraz poszczególne koronarestrykcje.

W poniedziałek w całym kraju odnotowano 8726 nowych zakażeń, co stanowi nowy dzienny rekord, a liczba aktywnych infekcji przekracza obecnie 57 tysięcy.

 

 PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl