(fot. PAP)

Mazowsze nad finansową przepaścią

Województwo Mazowieckie nie ma pieniędzy na zapłatę janosikowego – informował marszałek województwa Adam Struzik.  Dziś zarząd województwa ma podjąć ostateczną decyzję czy płaci janosikowe, czy nie.

Wcześniej wojewoda wystąpił o zaniechanie poboru 220 mln zł lub pożyczkę z Ministerstwa Finansów; na co resort nie wyraził zgody. W piątek Sejm zagłosuje nad poprawką PSL do ustawy budżetowej, która umożliwiłaby uzyskaniu przez województwo pożyczki.

Marszałek województwa mazowieckiego podkreśla w rozmowie z jedną z gazet, że na dłuższą metę pożyczka nie rozwiąże problemu, ponieważ bez niej województwo nie będzie miało na kontach pieniędzy, by opłacić janosikowe.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, były wicemarszałek województwa mazowieckiego podkreśla, że zadłużenie tego regionu jest wynikiem błędów władz.

Przez ostatnie lata rządów PO-PSL na Mazowszu doprowadzono do bankructwa najbardziej rozwiniętego gospodarczo województwa w Polsce? To coś niebywałego. Na Mazowszu rządziła ta sama koalicja, która rządzi obecnie krajem, czyli PO-PSL. To jest sytuacja niezwykle dramatyczna, bo zadłużenie i kwestia janosikowego to kwestia wtórna. Jednak najtrudniejszej sytuacji doświadczają zwykli pracownicy różnych jednostek województwa mazowieckiego – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski.

Tymczasem samorządom grozi zwrot z odsetkami dofinansowania unijnego wielu lokalnych inwestycji. Wszystko za sprawą uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z czerwca br., który orzekł, że jednostki budżetowe nie mogą być odrębnymi podatnikami VAT. Gdy uchwała wejdzie w życie to gminom, które ubiegały się o dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej na obecnych zasadach będzie grozić zwrot części pieniędzy.

Mamy do czynienia z fałszem lansowanym przez rząd. Z jednej strony premier mówi, że kryzys się skończył. Usłużni analitycy powtarzają, że nie jest tak źle. A z drugiej strony mamy podjęte przez rząd bardzo drastyczne kroki, zmierzające do załatania dziury budżetowej, która znowu nie pozwala na realne opłacanie zobowiązań finansowych. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy szereg przykładów na to, w jaki sposób samorządy muszą płacić za błędną politykę rządu. To jest kolejny przykład, że rząd nie liczy się z sytuacją finansową samorządów – zaznaczył poseł Czartoryski.

RIRM

drukuj