By TUBS - Praca własna; CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17535469

Marszałek woj. śląskiego zaapelował do czeskich władz o otwarcie granicy z woj. śląskim

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zaapelował w niedzielę do czeskich władz o otwarcie granicy między sąsiadującymi regionami: Śląskiem oraz regionem morawsko-śląskim w Czechach. Zapewnił, że sytuacja epidemiczna w woj. śląskim jest stabilna, stale monitorowana i kontrolowana.

Czeskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że woj. śląskie zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmie go przywrócenie 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. Czeskie służby będą wymagać testów na Covid-19. W innych rejonach granicę polsko-czeską będzie można przekraczać bez ograniczeń.

W niedzielę Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego opublikował listy, jakie w tej sprawie marszałek woj. śląskiego wysłał do marszałka (hejtmana) sąsiadującego z woj. śląskim Kraju Morawsko-Śląskiego Ivo Vondraka, a także do premiera Czech Andreja Babisza.

Ponadto na Twitterze Jakub Chełstowski zaproponował swojemu czeskiemu odpowiednikowi zorganizowanie w najbliższym czasie wideokonferencji poświęconej możliwości otwarcia granicy między regionami, z udziałem przedstawicieli rządów centralnych. „Wypracujmy kompromis” – zachęcił marszałek woj. śląskiego, oceniając, iż sytuacja epidemiczna w obu regionach jest pod kontrolą.

„Doskonale, jestem gotowy. Musimy poradzić sobie z tą sytuacją. Z pewnością nie chcę, aby to, co się dzieje, było postrzegane jako akt wrogości – to nonsens, często nadużywany politycznie. Mamy problem z chorobą po obu stronach granicy i należy go szybko rozwiązać” – odpisał na Twitterze Ivo Vondrak.

W innym wpisie czeski marszałek zauważył, że nie trzeba będzie martwić się o otwarcie granic, jeśli dane dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa będą korzystne. „Nie chodzi o politykę, ale o zdrowie naszych mieszkańców” – napisał Vondrak.

W liście do czeskiego premiera marszałek Chełstowski ocenił m.in., że dalsze ograniczenie ruchu transgranicznego będzie miało szczególnie negatywne skutki dla i tak nadwyrężonych w następstwie pandemii gospodarek obu państw.

„Zapewniam, że sytuacja w woj. śląskim jest opanowana przez władze rządowe i samorządowe. Sektor górniczy podlega stałej kontroli, a ilość przeprowadzanych testów odbywa się na niespotykaną dotąd skalę. Działania te mają na celu ochronę nie tylko mieszkańców woj. śląskiego, ale i ogółu populacji. Dzięki przyjętym procedurom, przypadki wystąpienia Covid-19 są wykrywane na wczesnym etapie, a osoby zarażone oraz mające z nimi kontakt podlegają ostremu reżimowi sanitarnemu” – napisał marszałek woj. śląskiego.

Jego zdaniem, utrzymanie obecnych procedur tylko na przejściach granicznych pomiędzy woj. śląskim a Krajem Morawsko-Śląskim osłabi znacząco stosunki gospodarcze, które w okresie kończącej się pandemii wymagają szczególnego wzmocnienia.

„Codzienny ruch pracowników, a także transgraniczna wymiana handlowa, pozwolą szybciej odbudować współpracę gospodarczą, a naszym firmom realizować bilateralne kontrakty. Wyrażam nadzieję na wspólne pokonanie wirusa Covid-19 bez konieczności utrzymania dodatkowych uciążliwych obostrzeń dla polskich obywateli” – czytamy w liście Chełstowskiego do Andreja Babisza.

Czeskie ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE zostaną zniesione w poniedziałek, gdy zacznie działać system określany jako „światła drogowe” – kraje europejskie oznaczono w zależności od stanu zagrożenia epidemicznego kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym.

Polska, z wyjątkiem Śląska, znalazła się w grupie „państw zielonych”, do których od poniedziałku Czesi będą mogli pojechać bez żadnych ograniczeń, a przy powrocie nie będą wymagane testy ani kwarantanna. Natomiast woj. śląskie uznano za obszar o najwyższym stopniu ryzyka i na interaktywnej mapie publikowanej przez resorty zdrowia oraz spraw zagranicznych oznaczono je kolorem czerwonym. Dlatego regionu nie obejmie go przywrócenie 15 czerwca normalnego ruchu granicznego – konieczne będą testy na Covid-19.

W sobotę Kongres Polaków w Republice Czeskiej zaapelował do premiera tego kraju Andreja Babisza o ponowne przeanalizowanie decyzji o utrzymaniu po 15 czerwca zamkniętych granic z woj. śląskim.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl