twitter.com/KancelariaSejmu

Marszałek Sejmu: Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu M. Morawieckiego powinno nastąpić 11 grudnia około godz. 15.00

11 grudnia o godzinie 10.00 premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé; około godziny 15.00 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu – powiedział w środę marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w czasie której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

Marszałek Sejmu spotkał się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów spotkania znalazły się plany Sejmu związane z procesem powoływania Rady Ministrów.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1729893675092554107

„O godzinie 10.00 pan premier Morawiecki 11 grudnia przyjedzie do Sejmu, żeby wygłosić swoje exposé. Pytałem pana premiera o długość tego exposé, bo w historii parlamentaryzmu i demokracji zdarzały się exposé wielogodzinne. Pan premier zapewnił mnie, że nie zamierza mówić dłużej niż godzinę” – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim.

Dodał, że później odbędzie się dyskusja.

„Ona na pewno będzie żywa i bardzo obszerna. Zakładam, że może potrwać trzy godziny, może trochę więcej – może cztery. To w zależności od tego, jakie ramy ostatecznie do niej przyjmiemy (…). Następnie spodziewam się, że około godz. 15.00 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu przedstawionego przez premiera Mateusza Morawieckiego” – zapowiedział marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia wskazał, że jeżeli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania, uruchomiony zostanie tzw. drugi krok konstytucyjny, kiedy kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Marszałek zwrócił uwagę, że drugi krok nie był jeszcze od 1989 r. procedowany w Sejmie, raz został on „przeskoczony” w przypadku rządu Marka Belki.

W związku z tym – zaznaczył marszałek Sejmu – Prezydium Sejmu będzie rozmawiać o formie głosowania w drugim kroku i być może zostaną zaproponowane zmiany, by tę procedurę usprawnić. Zapewnił, że będzie to jeszcze przedmiotem analiz.

Marszałek przedstawił, jak dokładnie będą wyglądać dalsze obrady 11 grudnia, jeżeli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania.

„Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ogłoszę przerwę, w czasie której będę oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku. (…) Spodziewam się, że 11 grudnia dokonamy wyboru nowego premiera” – powiedział Szymon Hołownia.

Podkreślił, że spodziewa się, iż ogłoszona przez niego przerwa będzie krótka, bo – jak zauważył – „liczba kandydatów na premiera jest dość skończona i nie będzie ich zbyt wielu”.

„Po południu 11 grudnia czy wczesnym wieczorem możemy przejść już do wyboru nowego premiera, o ile ten poprzedni nie uzyska wotum zaufania” – dodał marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia zaznaczył, że „następna część tej procedury zależy już od decyzji nowego premiera Donalda Tuska, jeżeli nim zostanie, a wszystko na to wskazuje”.

„Jeżeli (kolejny) premier, z którym będę o tym rozmawiał w najbliższych dniach, zechce, żeby reszta procedury, dalszy ciąg procedury był zrealizowany tego samego dnia, co oznacza wejście w późne godziny nocne, to oczywiście nie będę miał nic przeciwko temu. To on powinien wiedzieć, kiedy chce wygłosić exposé i kiedy chce zaprezentować Radę Ministrów” – mówił marszałek.

„Jeżeli będzie taka jego wola, (…) możemy rozstać się tego dnia z wybranym premierem, mieć poczucie, że ta zmiana się dokonała, a exposé i głosowanie nad składem Rady Ministrów przeżyć dnia następnego, czyli we wtorek, w kolejnym dniu posiedzenia, może od godz. 9.00 wtedy, by tego nie przeciągać. Po południu moglibyśmy mieć tę procedurę zamkniętą, jeśli taka będzie wola Izby” – dodał Szymon Hołownia.

Jak podkreślił, „warianty są dwa: jeden jest taki, że i wybór premiera, i exposé premiera z przedstawieniem składu Rady Ministrów i głosowanie robimy jednego dnia – wchodzimy pewnie późno w nocy czy w późne godziny wieczorne 11 (grudnia)”, albo w drugim wariancie – „wotum zaufania dla rządu premiera Morawieckiego, a jeśli go nie uzyskuje – wotum zaufania dla premiera Donalda Tuska”.

„A wiedząc już, że jest premier, on następnego dnia spokojnie przychodzi do Sejmu, wygłasza exposé i przedstawia Radę Ministrów, dyskutujemy i głosujemy. Tak prawdopodobnie będą wyglądały te dwa dni” – zaznaczył marszałek Sejmu.

Marszałek wskazał, że zmiana władzy to niezwykle ważny moment.

„Chcę zapewnić, że ze strony Sejmu wszystkie kwestie proceduralne zostaną dopełnione i jesteśmy gotowi. Powtórzę to, bo to ważne: żeby wreszcie po dwóch miesiącach oczekiwania jasno wyrażona w wyborach wola Polaków zmaterializowała się na sali sejmowej” – wyjaśnił Szymon Hołownia.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia jego gabinetu przedstawia Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Termin ten mija 11 grudnia. Jeśli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.

 

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl