Małopolskie: do sierpnia 2018 r. powstanie obwodnica Gdowa

Do końca sierpnia 2018 r. ukończony zostanie drugi etap budowy  obwodnicy Gdowa (woj. małopolskie). Koszt to blisko 29 mln zł. Inwestycja usprawni sieć transportową w Małopolsce i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości.

W środę władze województwa i miejscowości podpisały umowę z wykonawcą inwestycji, firmą Strabag. Nowy odcinek połączy dwie drogi wojewódzkie nr 967 i 966. Będzie miał ponad 2 km długości wraz nowym mostem na rzece Rabie o długości ok. 200 m. Obwodnica zacznie się od ronda przy ul. Bocheńskiej i zakończy przy granicy administracyjnej Gdowa.

Obwodnica ułatwi dostęp do terenów inwestycyjnych, skróci czas przejazdu oraz poprawi bezpieczeństwo pieszych w centrum Gdowa dzięki wyprowadzeniu ruchu tranzytowego. Koszt całego projektu realizowanego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich wyniesie ok. 28,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 21,4 mln zł.

Budowa pierwszego etapu obwodnicy Gdowa zakończyła się w sierpniu 2014 roku. Wtedy za blisko 30 mln zł wybudowano odcinek o długości 2,7 km biegnący przez północną część miejscowości.

„To kolejna inwestycja infrastrukturalna województwa małopolskiego zawarta w Małopolskim Planie Inwestycyjnym, która usprawni sieć transportową w regionie” – zaznaczył marszałek województwa Jacek Krupa.

Dokument zakłada powstanie w Małopolsce do 2023 roku 14 nowych obwodnic, rozbudowanie 274 km dróg wojewódzkich i zmodernizowanie 84 km już istniejących. Zaplanowano także budowę pięciu połączeń węzłów drogowych z drogami wojewódzkimi. Całość inwestycji zapisanych w Małopolskim Planie Inwestycyjnym opiewa na kwotę 4,3 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl