fot, PAP/EPA

M. Pompeo przypomniał w Watykanie o sojuszu św. Jana Pawła II z Reaganem

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przypomniał w środę w czasie sympozjum w Watykanie sojusz św. Jana Pawła II z prezydentem Ronaldem Reaganem. Mówił, że „potrafili zjednoczyć autorytet moralny Stolicy Apostolskiej z dobrobytem USA, by walczyć z imperium zła”, czyli z ZSRR.

Mike Pompeo wziął udział w zorganizowanej w Watykanie konferencji na temat „dróg do ludzkiej godności”, w czasie której apelował o zawarcie globalnego sojuszu na rzecz wolności religijnej.

W swym wystąpieniu szef amerykańskiej dyplomacji mówił, że kiedy rządy sprawują władzę absolutną, religia postrzegana jest jako zagrożenie, a „godność człowieka jest deptana”.

„Kiedy państwo rządzi w sposób absolutny, normy moralne są całkowicie łamane. Kiedy państwo rządzi w sposób absolutny, wymaga od obywateli, by kochali rząd, a nie Boga” – oświadczył Mike Pompeo. W tym kontekście wymienił takie kraje, jak Chiny, Kubę, Iran, Birmę i Syrię jako te, gdzie łamana jest wolność religijna.

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” podkreślił podsumowując przesłanie z obrad, że „Stolica Apostolska i Stany Zjednoczone muszą kontynuować współpracę na rzecz promocji godności ludzkiej i obrony wolności religijnej”.

„Prosi o to 250 milionów osób, które są na świecie prześladowane w różny sposób z powodu swej wiary” – zaznaczyła gazeta i dodała, że „współpraca ta powinna abstrahować od politycznych różnic i korzyści”.

W czwartek Mike Pompeo zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

PAP

drukuj