PAP/EPA.

M. Pompeo: Dobrze finansowana inicjatywa Trójmorza pomoże osiągnąć wspólne cele

Dobrze finansowana, zorientowana na działanie inicjatywa Trójmorza pomoże nam osiągnąć wspólne cele – oświadczył w poniedziałek szef dyplomacji USA Mike Pompeo, który w formacie telekonferencji wziął udział w szczycie Trójmorza w Tallinie.

„Zachód stoi po stronie praworządności, demokracji i wolności słowa. Nasz sposób życia, jak żaden inny, jest synonimem pokoju, prosperity i wolności. Od 75 lat Stany Zjednoczone i wolne narody Europy współpracują, aby to chronić. Ta współpraca trwa pod rządami prezydenta Donalda Trumpa” – oznajmił Mike Pompeo.

„Od lipca odwiedziłem Republikę Czeską, Słowenię, Austrię, Polskę i Chorwację. Wszystkie te kraje, które są tu dziś reprezentowane, nie wspominając o wizytach u innych przyjaciół w Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Włoszech i na Cyprze” – przypomniał sekretarz stanu USA.

Mike Pompeo powiedział, że „jestem tu dziś z wami, tak jak prezydent Trump trzy lata temu, ponieważ możemy nadal razem zwyciężać dzięki Inicjatywie Trójmorza”.

„Mamy sposobność, by przyspieszyć wzrost i przyciągnąć inwestycje sektora prywatnego, podnosząc na dłuższą metę poziom życia. Mamy też okazję, by połączyć nasze infrastruktury i rynki energetyczne w taki sposób, który zapewni bezpieczeństwo gospodarcze przyszłym pokoleniom. Mamy okazję, by sprawić, że kraje Europy będą nadal silne, wolne i związane z USA, tak jak chce tego mój kraj” – powiedział.

Sekretarz stanu USA zaznaczył, że „inicjatywa Trójmorza jest teraz ważniejsza niż byłaby pięć czy dziesięć lat temu”.

„Stany Zjednoczone nie chcą, by autorytarne mocarstwa ponownie podważyły suwerenność i wolność naszych przyjaciół z wolnego świata” – oznajmił Mike Pompeo.

W istocie zamanifestowaliśmy już naszą determinację – kontynuował.

„W wystąpieniu w Monachium w lutym tego roku zapowiedziałem, że Stany Zjednoczone przeznaczą do miliarda dolarów na projekty infrastrukturalne Trójmorza. Czekam z niecierpliwością, aż rozpoczniemy tę inicjatywę” – powiedział polityk.

„Ta zapowiedź pomogła ożywić kolejne inwestycje oraz obudzić entuzjazm i dlatego właśnie jesteśmy dziś tutaj” – dodał.

Mike Pompeo podkreślił, że „Stany Zjednoczone mają swoją stawkę w tej grze i czekamy z niecierpliwością na to, że każdy członek Inicjatywy Trójmorza również w nią zainwestuje. (…) Ostatecznie odpowiedzialność za waszą wolność i gospodarczy dobrostan spoczywa na was”.

„Stworzyliście konieczne narzędzia prawne, finansowe i analityczne, by rozpocząć konkretne inwestycje. Stworzyliście swój Fundusz Inwestycyjny. (…) I prawie wszystkie kraje Trójmorza zainwestowały już lub zobowiązały się zainwestować w ten Fundusz” – powiedział.

Sekretarz stanu USA wskazał również, że kraje Trójmorza „muszą iść dalej”.

„Rządowe inwestycje w Fundusz Inwestycyjny są pożyteczne, ale nic nie może się równać z finansową potęgą prywatnego sektora. Musicie rozwijać Fundusz przyciągając prywatny kapitał i inwestycje” – oznajmił.

Mike Pompeo ocenił, że „fundamentalne znaczenie ma to, by polityki narodowe były tak atrakcyjne jak to możliwe, by nie faworyzowały firm państwowych i nie utrudniały inwestycji ze względów politycznych”.

„Wzywam was, byście przeszli od koncepcji pierwszych (ponadnarodowych projektów) do czynów. (…) Dajcie nam znać, jak możemy pomóc. (…) Stoimy u boku naszych europejskich przyjaciół, na potężnym fundamencie wolności i demokracji, podstawie naszej przyjaźni teraz i na przyszłe stulecia” – oznajmił na zakończenie.

W Tallinie zebrał się w poniedziałek 5. szczyt inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbywa się częściowo w formie zdalnej.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw Unii Europejskiej – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

PAP

drukuj