M. Morawiecki: Jest poważna szansa na porozumienie z KE

Jest poważna szansa na porozumienie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość kompromisu z KE. Szef rządu udzielił wywiadu portalowi wPolityce.pl. Jak powiedział, szanse na porozumienie ocenia na 65-70 proc.

„Z kolejnych rozmów z komisarzami wynika duże zrozumienie dla naszej postawy” – zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu politycy PiS-u złożyli w Sejmie projekty dotyczące nowelizacji ustaw: o ustroju sądów powszechnych, o SN i  TK. W ocenie rządu wychodzą one naprzeciw postulatom KE.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański zauważa, że zmiany wyjaśniają prawdziwy sens reformy wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, że rząd nigdy nie rozważał wycofania się z potrzebnych zmian w sądownictwie.

– Jesteśmy gotowi do rzeczowej analizy argumentów przedstawianych przez różne instytucje, także KE. Natomiast nie do tego, by cofnąć reformę wymiaru sprawiedliwości, która jest konieczna, potrzebna, i która leży w gestii kompetencji państwa członkowskiego, którym jest Polska. To, co zaproponował parlament wyjaśnia prawdziwą naturę tej reformy. Jej sensem nie jest podważanie niezależności sędziowskiej i zasady praworządności. Tak brzmi tekst proponowanych zmian tej reformy, w niektórych obszarach tej reformy, która będzie procedowana w parlamencie – powiedział Konrad Szymański.

Projekt dotyczący przepisów o TK przewiduje, że prezes Trybunału zarządza ogłoszenie trzech nieopublikowanych wyroków TK z 2016 r.

Z kolei projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i SN zakłada m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu – minister sprawiedliwości najpierw zasięgałby opinii kolegium sądu, a jeżeli ta byłaby negatywna, zwracałby się do KRS.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl