M. Łopiński: Moje oddelegowanie z rady nadzorczej TVP do pełnienia funkcji prezesa jest czasowe

Chciałem zaznaczyć, że to jest czasowe oddelegowanie z rady nadzorczej do pełnienia funkcji prezesa zarządu i ja je tak będę traktował – powiedział podczas konferencji prasowej Maciej Łopiński, p.o. prezesa zarządu Telewizji Polskiej.

Maciej Łopiński od 2017 r. był przewodniczącym rady nadzorczej TVP. Podczas konferencji podziękował „członkom rady nadzorczej i Jackowi Kurskiemu, który przez ładnych parę lat kierował tą telewizją” – powiedział.

„Niełatwo było mi podjąć tę decyzję. Chciałem zaznaczyć, że to jest czasowe oddelegowanie z rady nadzorczej do pełnienia funkcji prezesa zarządu i ja je tak będę traktował” – dodał.

Jego zdaniem, „Telewizja Polska jest w dobrej formie, dobrej kondycji”.

„Ustawa rekompensacyjna została podjęta, podpisana, ogłoszona. Naszą troską będą starania, żeby zapewnić telewizji publicznej stabilne finansowanie, żebyśmy co roku nie musieli o to zabiegać, ale żebyśmy wiedzieli na czym stoimy” – mówił.

Poinformował, że zarząd TVP ma zamiar zaproponować Jackowi Kurskiemu funkcję doradcy.

Jacek Kurski powiedział, że jest szczęśliwy, że „pan prezydent podpisał ustawę gwarantującą mediom publicznym prawie 2 mld zł należnej rekompensaty, że ta umowa została dotrzymana, że media publiczne, w tym Telewizja Polska, będą dysponowały środkami koniecznymi na utrzymanie”.

„Jeszcze bardziej jestem szczęśliwy z powodu osoby, która jest moim następcą, i jak deklaruje, kontynuatorem tej linii” – powiedział.

„Z całego serca dziękuję wszystkim państwu za współpracę, za wspólne poświęcenie i pasję dla budowy siły i potęgi Telewizji Polskiej. Przygotowałem wielką mowę podsumowującą moje dokonania, ale w świetle zaproszenia przez prezesa Łopińskiego, żebym był doradcą zarządu myślę, że nie ma potrzeby, bo zostaję z państwem na pokładzie w skromnej roli doradcy zarządu, z którym będę się dzielił najlepszą swoją wiedzą” – powiedział Jacek Kurski.

W komunikacie RMN opublikowanym na stronie Sejmu, podano, że RMN uchwałą z dnia 9 marca 2020 r. „odwołuje Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki >>Telewizja Polska<< Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie.

Z kolei Centrum Informacji TVP poinformowało, że „10 marca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki TVP S.A. zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, panią Marzenę Paczuską-Tętnik, Członka Zarządu Spółki. Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu”.

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. od 8 stycznia 2016 r.

PAP

drukuj