fot. twitter.com

M. Dworczyk: całe państwo powinno być przygotowane do obrony

Polska potrzebuje systemu obrony narodowej szerszego niż sama rozbudowa sił zbrojnych. Całe państwo powinno być przygotowane do potencjalnej obrony – mówił w sobotę w Katowicach szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Wskazał na potrzebę ujednolicenia prawa w dziedzinie obronności, także zmian w konstytucji, precyzujących odpowiedzialność za sprawy obrony narodowej.

W debacie podczas trwającej w stolicy Górnego Śląska Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy minister Dworczyk podkreślił potrzebę dobrego skoordynowania działań różnych organów administracji państwowej między sobą i z siłami zbrojnymi.

Do najważniejszych wyzwań w tym zakresie minister zaliczył ujednolicenie prawa, doprecyzowanie zapisów konstytucji odnośnie odpowiedzialności za obronność oraz stworzenie rozwiązań umożliwiających rządowi całościową koordynację w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności w sytuacji kryzysowej o charakterze militarnym.

„Przed nami stoją poważne wyzwania (…). Żeby skoordynować przygotowania obronne i sam proces decyzyjny w czasie potencjalnego konfliktu, powinniśmy zmierzyć się ze zbyt dużą ilością aktów normatywnych w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności” – mówił Michał Dworczyk, wskazując na niespójność wielu obecnych przepisów.

„Warto podjąć takie wyzwanie i rozważyć ujednolicenie prawa dotyczącego obronności poprzez uchwalenie jednolitej ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która zastąpiłaby szereg aktów normatywnych, w tym mającą jeszcze rodowód PRL-owski ustawę z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony. Ponadto warto, aby te wszystkie dokumenty i akty prawne były ze sobą spójne” – dodał minister.

Wskazał także na nieprecyzyjne – jak ocenił – zapisy konstytucji, „często różnorodnie i dowolnie interpretowane”.

„Nie ma dzisiaj jasności co do odpowiedzialności za obronność państwa. To generuje wiele problemów. Kierowanie obroną państwa w stanie wojny też w ustawie zasadniczej jest niedoprecyzowane. Powinniśmy się z tym wyzwaniem zmierzyć” – zaznaczył minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl