fot. gov.pl/infrastruktura

M. Chodkiewicz: GDDKiA najprawdopodobniej podejmie rozmowy z następnym podmiotem z listy przetargowej ws. budowy tunelu w Świnoujściu

Odział GDDKiA najprawdopodobniej podejmie rozmowy z następnym podmiotem z listy przetargowej ws. budowy tunelu w Świnoujściu; inwestycja pozostaje priorytetową – zapewnił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Wiceszef resortu odniósł się w ten sposób do rezygnacji z podpisania umowy przez włoską firmę Astaldi. Wśród powodów podano m.in. wzrost kosztów budowy i brak materiałów oraz pracowników na polskim rynku.

Wadium 10 mln zł, które włoskie konsorcjum wpłaciło przystępując do procedury, „przechodzi na rzecz inwestora – czyli Miasta Świnoujście – czytamy na stronie prezydenta miasta. Zaproszenie do podpisania umowy ma teraz trafić do konsorcjum firm PORR S.A., które złożyło drugą najkorzystniejszą ofertę na ponad 793 mln zł.

Do przyczyn rezygnacji z umowy przez Astaldi odniósł się wiceminister infrastruktury.

– Po pierwsze, jest to odpowiedź trochę wymijająca, a praktycznym powodem wyeliminowania się z tego przetargu są małe kłopoty finansowe firmy Astaldi. Natomiast my nie mamy innej możliwości, jak zacząć negocjacje z następnym z listy przetargowej. Tak będziemy musieli zrobić. Według mojej wiedzy jest to firma PORR. Oddział Generalnej Dyrekcji w Szczecinie podejmie z nią rozmowy na temat realizacji inwestycji. Te negocjacje nie będą długie. Nie będzie też to miało wielkiego wpływu na termin realizacji. Rozmowy chcemy podjąć jak najszybciej – oświadczył Marek Chodkiewicz.

Konsorcjum firm Astaldi wygrało przetarg na tunel w kwietniu br. Od decyzji odwołała się wówczas firma PORR, jednak Krajowa Izba Odwoławcza wniosek oddaliła.

Tunel o długości blisko 2 km pozwoli kierowcom przejechać pod Świną. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł. Realizacja tunelu w Świnoujściu powinna zakończyć się cztery lata po podpisaniu umowy.

RIRM

drukuj