flickr.com

Lubuskie: W rezerwacie „Nietoperek” zimuje 35 770 latających ssaków

W rezerwacie „Nietoperek” w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym zimuje 35 770 nietoperzy należących do ośmiu gatunków – wynika z tegorocznego 21. liczenia tych zwierząt przeprowadzonego w sobotę przez zespół polskich i zagranicznych naukowców – poinformował w niedzielę PAP koordynator akcji dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Chiropterolodzy sprawdzali liczebność, skład gatunkowy kolonii oraz kondycję zwierząt. Zebrane dane zostaną poddane wnikliwej analizie, m.in. pod kątem wpływu zmian klimatycznych na te jedyne latające ssaki. Nietoperze są bowiem swoistym barometrem zmian zachodzących w klimacie.

Jest to drugi rok spadku liczebności nietoperzy w tej największej zimowej kolonii tych zwierząt w naszym kraju. W zeszłym roku naliczono tam 36 838 osobników. Natomiast w 2020 r. odnotowano rekordowy wynik dla tego zimowiska, kiedy to okres zimowej hibernacji spędzało w podziemiach MRU 38 909 nietoperzy.

„Na razie nie martwimy się tym dwuletnim trendem spadkowym, ale jeśli w przyszłym roku ta tendencja utrzyma się na podobnym poziomie, to będzie to już sygnał alarmowy, że coś złego dzieje się z nietoperzami z powodu globalnego ocieplenia. W grę wchodzi głównie spadek poziomu wody w podziemiach, który może być spowodowany zarówno zmianami klimatycznymi, jak i czynnikami antropogenicznymi, czyli nieprzemyślaną działalnością człowieka” – powiedział dr Tomasz Kokurewicz.

Dodał, że wśród najliczniejszych gatunków zimujących w rezerwacie nietoperzy „Nietoperek” są gatunki ciepłolubne, dla których proces wzrostu temperatury w podziemiach jest zjawiskiem korzystnym. Zaliczają się do nich m.in. nocki rude i nocki duże. Z kolei spada liczba nietoperzy zimnolubnych, którym coraz trudniej znaleźć odpowiednio chłodne miejsca do hibernacji. W tej grupie są m.in. mopki zachodnie i gacki brunatne.

„Oprócz samej temperatury, ważnym czynnikiem podczas hibernacji nietoperzy jest wilgotność powietrza. Dla większości gatunków powinna ona być na poziomie 90-100 proc. Wówczas zwierzęta mogą ograniczyć straty wody przez parowanie i nie muszą się często wybudzać, by uzupełnić jej zapas. Tym samym do minimum ograniczają wydatki energetyczne, które są największe podczas przebudzenia nietoperzy ze snu zimowego” – wskazał dr Tomasz Kokurewicz.

Liczenia nietoperzy w MRU odbywają się od 1999 r. Mają na celu nie tylko badanie biologii tych latających ssaków, ale również ich ochronę. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

W tym roku w akcji wzięło udział około 60 naukowców z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Szwecji i ze Słowenii.

Polska ma obowiązek składania Komisji Europejskiej co pięć lat raportu o stanie cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków objętych ochroną w ramach obszarów Natura 2000, a do takich należy kompleks MRU. Jego większa część ma również status rezerwatu przyrody.

Na podziemną część MRU składa się system korytarzy, tuneli i komór o łącznej długości 32 km oraz naziemnych bunkrów. Kompleks zbudowali Niemcy w latach 30. XX wieku i w czasie II wojny światowej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl