twitter.com/PoszukiwaniaIPN

Lublin: W miejscach tajnych pochówków IPN odnalazł szczątki 7 osób

Szczątki siedmiu osób zostały odnalezione w miejscach tajnych pochówków na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie – poinformował w środę Instytut Pamięci Narodowej. Odnalezione szczątki zostaną poddane oględzinom i badaniom genetycznym.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie prace poszukiwawcze dotyczące odnalezienia miejsc pochówku osób zamordowanych w latach 1948-1949 w więzieniu na Zamku w Lublinie. Kolejny etap tych prac był przeprowadzony w dniach 16-20 listopada 2020 r.

„W wyniku przeprowadzonych prac podjęto szczątki należące do siedmiu osób, które spoczywały pod czterema współczesnymi mogiłami” – podał w środę IPN w komunikacie.

Poinformowano, że w trzech jamach grobowych natrafiono na nienaruszone szkielety czterech mężczyzn.

„Charakter ich pochówku pozwala stwierdzić, że z pewnością należały one do więźniów. Trzech z nich zostało wrzuconych do dołu, przy czym dwie ofiary spoczywały w pozycji twarzą do ziemi. Szczątki kolejnego mężczyzny odnaleziono w pozostałościach trumny bądź drewnianej skrzyni”– głosi komunikat.

W innej jamie grobowej natrafiono na szczątki należące do trzech osób.

„Były one złożone w foliowym worku i wkopane w głąb grobu” – podał IPN.

W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że część ofiar nosiła ślady po postrzałach w obrębie czaszki lub karku, charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską. Przy szczątkach ujawniono pojedyncze artefakty: plastikowe guziki, fragmenty obuwia i odzieży. Szczególnie cennym znaleziskiem jest polski guzik wojskowy odkryty przy jednej z ofiar.

Odnalezione szczątki przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zostaną poddane oględzinom i badaniom genetycznym.

Według historyków IPN, na cmentarzu przy ul. Unickiej, w nieoznakowanych grobach, mogło zostać pogrzebanych nawet ok. 400 osób – głównie zabitych lub zmarłych w komunistycznym więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954. W więzieniu tym osadzano, represjonowano, skazywano na śmierć i rozstrzeliwano przeciwników ówczesnej komunistycznej władzy. W ciągu 10 lat trafiło tu ponad 30 tys. osób. Według ustaleń historyków, spośród ponad 500 wydanych w Lublinie wyroków śmierci ponad 200 zostało wykonanych. Wielu osadzonych na Zamku zmarło wskutek tortur, chorób, przeludnienia, braku właściwej opieki medycznej, braku pożywienia. Ciała zmarłych zakopywano na cmentarzu przy ul. Unickiej, głównie w nieoznakowanych mogiłach, na miejscu których obecnie znajdują się często współczesne groby.

Prace poszukiwawcze cmentarzu przy ul. Unickiej prowadzone są nadzorem prokuratora w ramach śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

PAP

drukuj