fot. twitter.com

Lubelskie: Udaremniony przemyt papierosów o wartości blisko 6 mln zł

Przemyt 415 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej blisko 6 mln zł udaremnili funkcjonariusze izby skarbowej i Straży Granicznej na przejściu granicznym z Białorusią w Sławatyczach (woj. lubelskie).

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie poinformowała w komunikacie prasowym, że nielegalne papierosy były ukryte samochodzie dostawczym wjeżdżającym z Białorusi do Polski.

„Kierowca pojazdu, 27-letni obywatel Białorusi, do odprawy zgłosił jedynie 10 felg aluminiowych. W kartonach, którymi wypełniony był cały pojazd, znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy” – podano w komunikacie.

Funkcjonariusze wykryli w sumie blisko 415 tys. paczek papierosów, których szacunkowa wartość rynkowa to ok. 6 mln zł.

„Wartość uszczupleń z tytułu nieopłaconego podatku VAT, podatku akcyzowego i cła oszacowano na ponad 9,5 mln zł” – podała IAS.

Papierosy, przewożony ładunek oraz pojazd zostały zatrzymane do dalszego postępowania. Sprawę prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. Za przemyt grozi kara pozbawienia wolności, a także wysoka kara grzywny.

Przejście graniczne w Sławatyczach w związku z epidemią koronawirusa jest obecnie nieczynne. Jak wyjaśniła oficer prasowy IAS w Lublinie nadkom. Marzena Siemieniuk, próba przemytu papierosów miała miejsce jeszcze przed zamknięciem przejścia, ale ze względu na dobro prowadzonego w tej sprawie postępowania upublicznienie informacji nie było wcześniej możliwe.

PAP

drukuj