fot. youtube.com

Lubelskie: Udaremniona próba przemytu 83 kg haszyszu przez Dorohusk

Próbę przemytu z Polski na Ukrainę 83 kg haszyszu o szacunkowej wartości rynkowej ponad 5 mln zł udaremniono na przejściu granicznym w Dorohusku (Lubelskie). Zatrzymano obywatela Litwy.

To była próba przemytu jednej z największych partii narkotyków na granicy w woj. lubelskim w tym roku, ujawnienie możliwe było dzięki ścisłej współpracy funkcjonariuszy Straży Granicznej i służby celno-skarbowej – poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, Dariusz Sienicki.

Narkotyki próbował wywieźć na Ukrainę obywatel Litwy. Paczki z haszyszem o łącznej wadze ponad 83 kg mężczyzna ukrył w przerobionej podłodze samochodu osobowego. W szczegółowej rewizji pojazdu pomógł funkcjonariuszom pies służbowy Straży Granicznej o imieniu Idea, specjalnie szkolony do wykrywania substancji narkotycznych. Wartość rynkową haszyszu oszacowano na ponad 5 mln zł.

W działaniach uczestniczyli funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Do przejęcia narkotyku doszło 20 kwietnia tego roku. Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania służby nie informowały o nim wcześniej – wyjaśnił funkcjonariusz.

Obywatel Litwy został zatrzymany, sąd aresztował go na trzy miesiące. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Od początku tego roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do przemytu narkotyków o wartości ponad 16 mln zł.

„Większość tych narkotyków miała trafić za wschodnią granicę naszego kraju” – dodał Dariusz Sienicki.

PAP/RIRM

drukuj