fot. pixabay.com

Łotwa: za cztery lata rosyjski nie będzie już nauczany jako drugi język obcy w szkołach

Łotewskie ministerstwo edukacji i nauki chce, by od roku szkolnego 2026/2027 we wszystkich placówkach oświatowych w kraju jako drugi język obcy nauczany był jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej lub język, którego nauka regulowana jest międzyrządowymi umowami – poinformowała w poniedziałek agencja BNS. Wyklucza to język rosyjski.

Według ministerstwa zmiany przyczynią się do integracji łotewskiej młodzieży z Europejską Przestrzenią Edukacyjną, ułatwią naukę języków urzędowych UE, co z kolei otwiera szerokie możliwości zatrudnienia w UE i poza nią – zaznaczyła agencja BNS.

Minister edukacji i nauki Anita Muiżniece powiedziała, że nauczanie drugiego języka obcego w szkołach było omawiane z prezydentem Egilsem Levitsem.

Uczniowie na Łotwie uczą się pierwszego języka obcego w szkole od 1 klasy. Musi to być jeden z języków urzędowych UE i najczęściej wybierany jest angielski. Drugi język obcy w szkołach z programami edukacyjnymi w języku łotewskim jest nauczany od 4 klasy – przypomniała BNS.

Obecnie przepisy nie określają, jaki drugi język obcy szkoła powinna zaproponować swoim uczniom; może to być niemiecki, francuski, ale też rosyjski. O wyborze decyduje placówka oświatowa, a rolę w wyborze odgrywają również rodzice, uczniowie i nauczyciele.

Ministerstwo edukacji i nauki wyjaśnia, że obecnie, ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania na języki unijne i spadek znaczenia i użycia języka rosyjskiego, zarówno ministerstwo, jak i Narodowe Centrum Edukacji otrzymują prośby od wielu rodziców, aby jako drugi język w szkołach oferowany był jeden z języków unijnych.

Według badania przeprowadzonego w 2021 roku prawie połowa łotewskich szkół nie oferuje wyboru i w ponad 300 szkołach jako drugi język obcy nauczany jest tylko rosyjski – podkreśla agencja.

Rosjanie stanowią około jednej czwartej społeczeństwa tego kraju.

Szkołom zostanie zaproponowany trzyletni okres przejściowy, aby mogły zatrudnić nowych nauczycieli, ale też umożliwić obecnym przekwalifikowanie się i uzyskanie uprawnień do nauczania innego przedmiotu. Ministerstwo edukacji rozpoczęło również rozmowy z Uniwersytetem Łotewskim na temat szkolenia i przekwalifikowania nauczycieli języków obcych – zaznaczyła agencja.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl