Lokalne media polskie czy niemieckie?

Prawie sto procent naszych mediów lokalnych jest w rękach niemieckich informuje jeden z portali internetowych.

Niemiecki koncern medialny funkcjonujący w Polsce pod nazwą Polskapresse podpisał umowę kupna spółki Express Media, która jest wydawcą m.in. „Nowości – Dziennik Toruński”.

Do Grupy Wydawniczej Polskapresse nie należy już tylko pięć tytułów prasy lokalnej. Eksperci alarmują, że niemiecki właściciel nie zgodzi się na to, żeby w prasie wydawanej w Polsce znalazły się artykuły niezgodne z linią polityczną Berlina.

Polskapresse tworzy odrębny system medialny w Polsce – podkreśliła dr Hanna Karp – medioznawca.

– Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że czytając prasę regionalną na Północy, na Śląsku, w suwalskim czy na Podlasiu, bierze gazetę, która należy do wydawcy niemieckiego. Warto dodać, że wydawnictwo Polskapresse ma nie tylko rynek prasy regionalnej. Polskapresse w Polsce zawiaduje Instytutem Dziennikarstwa Polskapresse, a więc kształci własnych dziennikarzy. Ma własne wydawnictwo, ma własną agencję informacyjno-prasową – można powiedzieć, że tworzy odrębny system medialny w Polsce, który polega na tym, że kształci kadry, daje wydawnictwa, pieniądze, kapitał. Można powiedzieć, że jest to swoiste państwo w państwie- powiedziała dr Hanna Karp.

Niemiecki koncern medialny Verlagsgruppe Passau jest właścicielem 90 proc. gazet i portali regionalnych w naszym kraju.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl