fot. PAP/Artur Reszko

Łódzkie: przejęto ponad 20 ton nielegalnego suszu tytoniowego i tytoniu

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łodzi i Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Łodzi zlikwidowali magazyn, w którym składowano ponad 20 ton nielegalnego suszu tytoniowego i tytoniu do produkcji papierosów.

Straty Skarbu Państwa w podatku akcyzowym szacowane są na ponad 9,5 mln zł – poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak.

Jak wyjaśniła, funkcjonariusze ustalili, że na jednej z posesji nieopodal Zgierza (woj. łódzkie) może być prowadzona nielegalna wytwórnia wyrobów akcyzowych.

Po wejściu teren w jednym z pomieszczeń odkryto 99 kartonów wypełnionych suszem tytoniowym i 47 worków z tytoniem do palenia, łącznie ponad 20 ton. Znaleziono również maszyny do cięcia i suszenia tytoniu oraz maszynę i elementy linii do produkcji papierosów.

W kolejnym magazynie zabezpieczono matryce do produkcji paczek papierosów i 10 palet z gotowymi opakowaniami z podrobionymi znakami towarowymi światowej marki tytoniowej.

Jak ustalono, magazyny zostały wynajęte od firmy transportowej, właściciela posesji.

Postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Agnieszka Pawlak przypomniała, że za narażenie fiskusa na ponad 9,5 mln strat w podatku akcyzowym grozi sprawcom wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności lub obie kary łącznie.

PAP/RIRM

drukuj