fot. wojsko-polskie.pl/3bot

Łódź: IPN będzie współpracował z Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej

Na działaniach edukacyjnych przybliżających historię Polski oraz kształtujących patriotyczne postawy będzie oparta współpraca Instytut Pamięci Narodowej z 9. Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej. W środę w siedzibie instytutu w Łodzi odsłonięto tablicę poświęconą kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. „Warszyc”.

Jak podkreślił podczas środowej uroczystości dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Rogut, podpisanie umowy o współpracy to kolejny etap wspólnych działań historyków instytutu i dowództwa 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Przypomniał, że wcześniej obie instytucje zorganizowały wspólnie m.in. konferencję o tradycjach Armii Krajowej oraz funkcjonowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, a zawarte porozumienie pozwoli poszerzyć zakres dotychczasowej współpracy.

„Umowa będzie obejmowała działania edukacyjne w kształtowaniu postaw patriotycznych, upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski. Zamierzamy organizować seminaria, wykłady, prelekcje dla żołnierzy WOT i kadry dowódczej. Będziemy chcieli promować na nich nasze publikacje naukowe związane z konspiracją niepodległościową, aby wiedza naszych pracowników docierała również do żołnierzy” – wyjaśnił Rogut.

Dodał, że w planach jest też m.in. wspólne upamiętnianie ważnych rocznic historycznych i przygotowywanie wystaw przybliżających historię Polski.

„Będziemy udostępniać zdjęcia i inne dokumenty będące w naszym zasobach. Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę z brygadą. Mamy wspólne cele edukacyjne i patriotyczne. W moim przekonaniu 9. ŁBOT to żołnierze, w których sercach jest dużo poszanowania naszej tradycji, szacunku dla tradycji oręża polskiego, Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dla którego fundamentem była walka o wolną, suwerenną, demokratyczną Polskę, o czym często mówił w swoich odezwach kpt. Stanisław Sojczyński +Warszyc+” – zaznaczył szef łódzkiego oddziału IPN.

Dowódca łódzkiej brygady płk Paweł Wiktorowicz dodał, że IPN jest naturalnym partnerem w edukowaniu ochotników WOT.

„Dzięki IPN poszerzamy naszą wiedzę o bohaterach, mamy wgląd do dokumentów, do których trudno byłoby nam zdobyć dostęp” – tłumaczył.

Umowę podpisano w środę 19 lutego, czyli w rocznicę śmierci kpt. Sojczyńskiego, który jako jeden z żołnierzy Armii Krajowej nie złożył broni w 1945 r., uznając, że Polska pod rządami komunistów nie jest wolnym i suwerennym krajem.

Z tej okazji w siedzibie IPN w Łodzi odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą „Warszycowi”. Obok płaskorzeźby organizatora i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce, wyryto jego sentencję: „Dla nas świętością, dla której jesteśmy gotowi ponieść najwyższe ofiary, jest Kraj i Naród”.

„To przekaz, o którym powinniśmy pamiętać myśląc i mówić o Konspiracyjnym Wojsku Polskim. Chcemy by ten etos KWP został na stałe w siedzibie IPN” – wskazał dr Rogut.

Dowodzone przez kpt. Sojczyńskiego „Warszyca” (1910-1947) ugrupowanie wsławiło się m.in. wyzwoleniem grupy aresztowanych i przetrzymywanych przez władze komunistyczne w więzieniu w Radomsku. W 1946 r. został aresztowany przez UB i skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi na karę śmierci. „Warszyc” i jego pięciu podkomendnych zostało zamordowanych 19 lutego 1947 r. na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii. Do dziś nie udało się odnaleźć miejsc pochówku straconych.

„Poligon na łódzkim Brusie wciąż jest najbardziej prawdopodobnym miejscem pochówku kapitana i jego podkomendnych. Niestety, do dziś to miejsce nie jest przez nas odnalezione. Podejmowane prace archeologiczne nie doprowadziły do odnalezienia szczątków. Będziemy starali się podjąć po raz kolejny prace na Brusie” – poinformował dyrektor IPN w Łodzi.

Formowana od stycznia 2018 roku 9. ŁBOT im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” działa w województwie łódzkim. W strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy. Jako pierwszy został uformowany batalion w Zgierzu. Teraz nowi żołnierze zasilają szeregi 92. batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W szeregach 9. ŁBOT służy ponad tysiąc żołnierzy, a w całej Polsce – ponad 24 tysiące.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl