fot. organizatorów

Litwa: W Szyrwintach odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r.

W Szyrwintach odległych o 50 km od stolicy Litwy, Wilna, odsłonięto w sobotę tablicę ku czci spoczywających na miejskim cmentarzu polskich żołnierzy, którzy w 1920 r. prawdopodobnie uczestniczyli tam w walkach w konflikcie polsko-litewskim o tereny graniczne.

„Były tu trzy bezimienne krzyże z litewskim napisem, że spoczywają polscy żołnierze z 1920 roku. Kwatera ogrodzona była ulicznymi krawężnikami. Postanowiliśmy to uporządkować” – powiedział Jarosław Szostko, prezes Fundacji Pamięci Narodowej, ułan kawalerii ochotniczej z Fundacji Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

W trakcie robót odnowiono krzyże, krawężniki zastąpiono ogrodzeniem z granitu, w kwaterze umieszczono tablicę w językach litewskim i polskim informującą, że spoczywają tu polscy żołnierze z 1920 r.

Nie udało się ustalić, kto tam spoczywa.

„W 1920 roku w potyczkach koło Szyrwint brał udział 13. Pułk Ułanów Wileńskich, ale Pułk nie podaje, że miał tam straty” – mówi Jarosław Szostko.

„Być może na ten cmentarz zostali przeniesieni żołnierze, którzy zginęli gdzieś w okolicy” – dodaje.

Miasto Szyrwinty w latach 1922-1939 znajdowało się na pograniczu polsko-litewskim, kilka kilometrów od granicy z Polską, po stronie litewskiej. Według ostatniego powszechnego spisu ludności z 2011 Polacy w rejonie szyrwinckim stanowią 10 proc. ludności.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl