fot. PAP/Leszek Szymański

Leśnicy manifestowali w obronie polskich lasów – minister klimatu uciekła przed pytaniami dziennikarzy Telewizji Trwam

W Warszawie odbyła się manifestacja w obronie polskich lasów. Leśnicy alarmowali, że ideologiczne plany Ministerstwa Klimatu i Środowiska doprowadzą do upadku Lasów Państwowych i dochodowego przemysłu drzewnego, a śmierć Lasów Państwowych oznacza prywatyzację instytucji istniejącej od 100 lat.

Już po raz czwarty w tym roku leśnicy zjechali do stolicy. Powody niezmiennie te same – ochrona Lasów Państwowych przed ideologiczną dewastacją. Leśnicy podkreślali, że oczekują dymisji kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska oraz główny konserwator przyrody, jest twarzą forsowanych przepisów, które wyłączą lub ograniczą gospodarkę leśną na ponad 1,2 mln hektarów.

– Zmienia się klimat, zmieniają się oczekiwania społeczne, zmienia się sytuacja gospodarcza, w ślad za tym wymaga zmiany funkcjonowanie Lasów Państwowych – mówił wiceminister Mikołaj Dorożała.

Plany resortu klimatu oznaczają, że rocznie pozyskiwanego drewna będzie mniej o trzy miliony metrów sześciennych.

To agonia kluczowych sektorów w branży, które napędzają polską gospodarkę – zaznaczył współorganizator protestu leśników, Robert Podsiedlik.

– To jest przede wszystkim uderzenie w lasy oraz przemysł drzewny. Dziś Polska jest w pierwszej trójce najlepszych dziedzin przemysłu drzewnego na świecie. Jeśli temu przemysłowi nie damy surowca, by produkował meble, okleiny i tak dalej, to on upadnie – powiedział Robert Podsiedlik.

Resort klimatu planuje wyjąć spod gospodarki leśnej łącznie 20 procent Lasów Państwowych. Powstawać będą rezerwaty i parki narodowe.

To plan podyktowany przez organizacje pseudoekologiczne – wskazał przewodniczącej leśniczej „Solidarności”, Jacek Cichocki.

– Aktywiści przyznali w rozmowie z nami, że wpisali 20 procent dla samej okrągłej liczby. Propozycja jest nieprzemyślana, niepoważna i niepoparta żadnymi analizami, a wyłącznie ideologią – zaakcentował Jacek Cichocki.

W przekazie rządzących tzw. lasy społeczne mają być obszarami w pełni dostępnymi dla obywateli.

Będzie wręcz przeciwnie, bo obszary o specjalnej ochronie – takie jak rezerwaty – zakazują wstępu dla ludzi – zauważył Krzysztof Zamojski, leśnik z Hajnówki.

– To będzie tak jak u nas w Puszczy Białowieskiej. W ślad za tym pójdzie zamknięcie ich dla ludności, bo pełno będzie tam martwych drzew, niebezpiecznych odcinków, które będą zagrażały ludziom. To nie będą takie lasy, jak im się mówi i jak ludzie to chcą widzieć – oznajmił Krzysztof Zamojski.

Co więcej, dyrektor generalny Lasów Państwowych wskazał na zamkniętej naradzie nadleśniczych, że przyszły rok Lasy Państwowe mogą zakończyć z ogromną stratą – szacuje się, iż będzie 700 milionów złotych na minusie.

Tego w historii jeszcze nie było. Minister klimatu, Paulina Hennig-Kloska, postanowiła uciec przed pytaniami dziennikarzy Telewizji Trwam.

– Co ma Pani do powiedzenia protestującym leśnikom dzisiaj pod ministerstwem? Po raz kolejny leśnicy protestują i obawiają się o swoją przyszłość, Pani minister?! – pytał dziennikarz TV Trwam.

Milczenie minister Pauliny Hennig-Kloski w ogóle nie dziwi, bo właśnie w taki sposób wyglądają rozmowy z resortem klimatu – wskazał Zbigniew Kuszlewicz z „Solidarności” leśników.

– Dialogu nie ma, niestety, z rządem. Upominaliśmy się o spotkanie z premierem kilkakrotnie. Były zapowiedzi, że do tego dojdzie, ale nie doszło – powiedział Zbigniew Kuszlewicz.

Obecnie Lasy Państwowe utrzymują się same. Planowane zmiany mogą skutkować tym, że będą wymagały wsparcia z budżetu państwa – zaalarmował poseł PiS, dr Paweł Sałek.

– Jak już nie będzie pieniędzy w budżecie na ich utrzymanie, to wtedy automatycznie pojawi się pomysł, aby Lasy Państwowe sprywatyzować – podsumował dr Paweł Sałek.

W obronie Lasów Państwowych wystąpiło Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko. Organizacja zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie ochrony lasów. Kwestionariusze będą do pobrania w trakcie sobotnich urodzin Radia Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl