fot. tv trwam

Ks. abp T. Wojda: Kapłaństwo nie jest czymś zasłużonym – kapłaństwo jest darem Bożym

Kapłaństwo, które stało się naszym udziałem nie jest czymś zasłużonym, nie jest nagrodą. Kapłaństwo jest darem Bożym – mówił ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, podczas rozpoczęcia Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek. W trakcie Ostatniej Wieczerzy Jezus Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo.

Wielki Czwartek przybliża nam wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił dwa ważne sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo.

Kapłaństwo, które stało się naszym udziałem nie jest czymś zasłużonym, nie jest nagrodą. Nie otrzymaliśmy go też z racji na nasze szczególne kwalifikacje czy zdolności. Kapłaństwo jest darem Bożym – podkreślał ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, podczas Mszy Krzyżma Świętego w Archikatedrze Białostockiej.

Ten Boży dar – dar kapłaństwa – jest szczególny z racji na swój wspólnotowy wymiar – wskazał podczas porannej Mszy Świętej w Oliwskiej Katedrze ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Kapłaństwo jest wspólne, służymy Bogu wszyscy na miarę naszych możliwości. Ale w ramach tego kapłaństwa wspólnego jest kapłaństwo służebne, którym Chrystus dzieli się z nami – zaznaczył metropolita gdański.

Podczas Mszy Krzyżma Świętego sprawowanych we wszystkich kościołach katedralnych w Polsce kapłani odnowili swoje śluby. Porannym uroczystościom w Bazylice św. Piotra w Watykanie przewodniczył papież Franciszek.

– Nie wolno nam zapominać, że naszym ewangelicznym wzorem jest ten lud, ten tłum z owymi konkretnymi twarzami, który podnosi i ożywia namaszczenie Pana. Są to ci, którzy dopełniają i urealniają namaszczenie Ducha w nas. Zostaliśmy namaszczeni, aby namaszczać. Zostaliśmy wzięci spośród nich i bez obaw możemy utożsamiać się z tymi prostymi ludźmi. Są obrazem naszej duszy i obrazem Kościoła. Każdy uosabia wyjątkowe serce naszego ludu – mówił Ojciec Święty zwracając się do kapłanów.

W godzinach wieczornych, wiernych w kościołach zgromadziła Msza Wieczerzy Pańskiej. Eucharystii w Archikatedrze Oliwskiej przewodniczył metropolita gdański.

– To dzień modlitwy, refleksji, naszego pełnego podziwu i wdzięczności, patrzenia się w to wielkie dzieło Boże – Eucharystię Wielkiego Czwartku – akcentował ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Ojca Świętego miała miejsce w więzieniu w mieście Velletri niedaleko Rzymu. W jej trakcie w geście pokory, papież Franciszek obmył i ucałował nogi dwunastu więźniom. Ten gest – jak podkreślił Ojciec Święty – uczy służby i braterstwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj