fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Ks. abp M. Jędraszewski: Ofiary Powstania domagają się od nas miłości Ojczyzny

Ofiary Powstania Warszawskiego domagają się nie tylko naszej pamięci, ale naszej miłości Ojczyzny dzisiaj, naszej odpowiedzialności za nią ponad podziałami – mówił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Za krew, to cierpienie Powstańców sprzed 73 lat, za niezliczone ofiary ludności cywilnej, zwłaszcza na warszawskiej Woli, te ofiary domagają się nie tylko pamięci. One domagają się naszej miłości Ojczyzny dzisiaj, naszej odpowiedzialności za nią ponad wszystkimi możliwymi podziałami” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski podczas homilii w Katedrze na Wawelu.

„Tak jak wtedy ludność Warszawy potrafiła się zjednoczyć, wierząc, że tam bije serce Polski, tak dzisiaj świadomi tych ogromnych ofiar, poniesionych wtedy za Polskę, musimy się tym bardziej modlić o jej dzisiaj i o jej jutro, wiedząc, że nasza nadzieja ostateczna jest w Bogu, i że nic nie straciło z aktualności to określenie Polski jako +przedmurza chrześcijaństwa+, niezależnie od tego, czy to przedmurze byłoby po jej stronie wschodniej czy zachodniej” – podkreślił metropolita krakowski.

„Bo jeżeli obronimy ten rdzeń, tę pamięć o tym, kim jesteśmy dzięki Bogu, będziemy trwać, z nadzieją patrząc w przyszłość i nie tracąc nic z pamięci o naszych bohaterach” – dodał.

Podczas homilii, ks. abp Jędraszewski mówił także, że aby zrozumieć Polskę i tamte tragiczne, bohaterskie dni, należy spojrzeć na nią niejako z wysoka, nie tylko jako na kraj między Wschodem a Zachodem.

„Polskę, jej tożsamość, prawdę o niej zrozumie się właśnie wtedy, kiedy powstanie druga oś, niezwykle ważna, istniejąca zresztą od samego początku, od czasów Mieszka, gdy tę Polskę oddawał w opiekę Ojcu Świętemu, oś północ – południe, ku Italii, ku Rzymowi, ku Bogu” – stwierdził ksiądz arcybiskup.

„I dlatego tak ważne są te słowa przypominane od kilku tygodni z taką mocą: +my chcemy Boga+. Bo dzięki niemu rozumiemy siebie, bo w Bogu jedynie odnajdujemy naszą polską narodową tożsamość, bo w nim znajdujemy nadzieję. Mimo czasów trudnych i wyzwań współczesnego dnia niemałych” – mówił metropolita krakowski.

W ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17.00 w Krakowie zawyły syreny. W Bazylice Mariackiej i Katedrze na Wawelu modlono się w intencji ofiar i Ojczyzny, a przed grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe. Wieczorem, w Muzeum AK zaplanowano spotkanie okolicznościowe z uczestnikami tamtych wydarzeń.

PAP/RIRM

drukuj