Ks. abp Gądecki: Trzeba patrzeć z szacunkiem na ofiary, jakie ponieśli Polacy ratując Żydów

Trzeba patrzeć z szacunkiem na ofiary, jakie ponieśli Polacy ratując Żydów – ocenił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. Metropolita odniósł się do międzynarodowego sporu dotyczącego uchwalonej przez Polskę nowelizacji ustawy o IPN.

Przewodniczący KEP podkreślił, że fakt, iż obozy śmierci działające w czasie II wojny światowej na ziemiach okupowanej Polski były obozami niemieckimi, „jest sprawą oczywistą”. Dodał, że Izrael w to nie wątpi. Ks. Arcybiskup zwrócił też uwagę na naszych rodaków, którzy przyszli z pomocą Żydom.

Trzeba patrzeć z szacunkiem na ofiary, jakie ponieśli Polacy ratując Żydów. Dla Żydów to może być ciągle za mało, czyli zbyt mało było Polaków ich ratujących i zbyt dużo obojętności wobec losu żydowskiego, tylko tu trzeba pewnie patrzeć na to, że to wszystko było w warunkach nadzwyczajnych; w warunkach wojny, gdzie każdy, kto ratował Żydów mógł znaleźć się razem ze swoją rodziną w obozie albo mógł znaleźć po prostu śmierć, jak rodzina Ulmów. Ludzie byli tego świadomi – zaznaczył ks. abp Gądecki.

Ustawę o IPN we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie zdecydował, że skieruję ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Przepisy wywołały kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl