Kryzys w Iraku

W Iraku trwa najpoważniejszy kryzys od czasu obalenia reżimu Saddama Husajna. Sunnickie bojówki przejmują władzę w kolejnych miastach na pograniczu iracko–syryjskim.

Obecnie wojsko toczy ciężkie walki z dżihadystami o Bakubę. To miasto znajduje się zaledwie 60 kilometrów od stolicy kraju. Prezydent Barack Obama wysyła 275 żołnierzy do ochrony ambasady USA w Bagdadzie oraz przebywających tam Amerykanów.

W ubiegłym tygodniu dżihadyści opanowali znaczne obszary północnego Iraku – w tym dwumilionowe miasto Mosul.  Od 2003 roku w Mosulu mieszkało 100 tysięcy chrześcijan. W ciągu kolejnych jedenastu lat wojny liczba ta spadła do około 3 tysięcy. Teraz prawdopodobnie nie został tam już nikt z wyznawców Chrystusa. Wszystkie kościoły są zamknięte. Uciekinierzy chronią się w okolicznych miejscowościach. Od początku roku swoje domy opuściło blisko milion Irakijczyków. Uciekają oni przed ekstremistami oraz przed walkami, które toczą się miedzy rebeliantami a wojskami rządowymi.

Pani Fawzya Abbas, matka dziesięciorga dzieci, została zmuszona do opuszczenia swojego domu w środku nocy tylko z dowodem osobistym w kieszeni.

– Moje dzieci płakały i były przestraszone, ponieważ nie chciały opuścić swojego domu. Niektóre były chore, nie mogły nawet chodzić, ale musieliśmy uciekać – mówi kobieta.

Ofensywa przeciw zdominowanemu przez szyitów rządowi premiera Nuriego al-Malikiego wywołuje obawy przed wybuchem na Bliskim Wschodzie międzywyznaniowej wojny na pełną skalę. Ugrupowanie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu chce utworzyć na terenie Iraku i Syrii sunnicki kalifat, czyli państwo wyznaniowe. USA rozważają ataki z powietrza, by pomóc irackiemu rządowi w walce z rebelią. Waszyngton jest też skłonny rozmawiać z Iranem.

– Jesteśmy otwarci na rozmowy z Iranem na temat sytuacji w Iraku. Rozmawiamy też ze wszystkimi sąsiadami Iraku – podkreśla Jen Psaki, rzecznik departamentu stanu USA.

W tym kontekście niewykluczona jest amerykańsko-irańska współpraca militarna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl