PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: procesja ku czci św. Stanisława

Tysiące wiernych wzięło udział w Krakowie w procesji ku czci św. Stanisława – głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystościom z udziałem przedstawicieli polskiego Episkopatu przewodniczył metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Tradycyjna procesja ku czci świętego Stanisława, której towarzyszyło uroczyste bicie dzwonu Zygmunta wyruszyła z Wawelu do klasztoru ojców Paulinów na Skałce.

W procesji z relikwiami polskich świętych i błogosławionych przeszli księżą kardynałowie, arcybiskupi i biskupi na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce księdzem arcybiskupem Salvatore Pennacchio.

W miejscu śmierci świętego Stanisława na krakowskiej Skałce przy ołtarzu Trzech Tysiącleci sprawowana była uroczysta Msza Święta. Eucharystii przewodniczył ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W homilii metropolita gdański mówił, że obecnie w Polsce rozbrzmiewa wobec Boga hałaśliwe słowo „nie”.

Różne są ich imiona i różni tego: „Nie” są adresaci. Ale co ich łączy? Łączy ich wrogość do chrześcijaństwa. Agresywny ateizm, antyklerykalizm i nihilizm – mówił metropolita gdański.

Dziś, jak podkreślał ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, w polskiej przestrzeni publicznej głośno od projektów, na które my, ludzie wiary, jesteśmy zobowiązani wyrazić nasze współczesne non possumus.

Przy podważaniu świętości rodziny, przez haniebne próby jej zrównania z luźnymi związkami lub ze związkami osób tej samej płci. Przez ataki na świętość życia, przykazania Dekalogu, ujmowane dziś w perspektywie zbliżających się wyborów – akcentował ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Święty Stanisław, biskup i męczennik, urodził się w Szczepanowie, około roku 1030. Był biskupem krakowskim. Zginął śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia.

TV Trwam News/RIRM


[GALERIA] Kraków: procesja ku czci św. Stanisława – głównego patrona Polski przeszła z Wawelu do klasztoru oo. Paulinów na Skałkę – fot. PAP/Łukasz Gągulski.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl