By Mach240390 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47729312

Kraków: Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego chce, by przy kopcu odbyła się przysięga WOT

Z propozycją zorganizowania przysięgi żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przy kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie zwrócił się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz dowódcy WOT gen. dywizji Wiesława Kukuły komitet opieki nad kopcem.

„Kopiec Piłsudskiego w swojej symbolice jest równoważny Grobowi Nieznanego Żołnierza i dlatego uznaliśmy, że byłby znakomitym miejscem dla takiej ceremonii, najlepiej w miesiącach letnich. Doskonałą datą byłby 6 sierpnia – rocznica wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej” – powiedział we wtorek PAP Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego działającego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Przypomniał, że w kopcu usypanym w latach 1934-1937 na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim złożono ziemię z ponad 4,5 tys. pól bitewnych i miejsc męczeństwa Polaków na całym świecie i dlatego jest nazywany polską Mogiłą Mogił.

„Złożenie przy Kopcu Piłsudskiego przysięgi wiernej służby Ojczyźnie przez młodych patriotów wstępujących w szeregi WOT z pewnością byłoby dla nich wielkim przeżyciem” – uważa Jerzy Bukowski.

Dodał, że Komitet ma nadzieję, iż minister i dowództwo WOT podzielą ten pogląd, a uroczystą przysięgę zaszczycą swoją obecnością także prezydent RP, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych oraz generalicja i kadra oficerska Wojska Polskiego.

Kopiec Piłsudskiego został wybudowany z inicjatywy Związku Legionistów Polskich. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Ma 35 metrów wysokości i 111 metrów średnicy u podstawy. Początkowo nazywano go kopcem Niepodległości.

Podczas II wojny światowej gubernator Hans Frank nakazał zrównanie budowli z ziemią, czego Niemcy nie zdołali zrealizować, a po wojnie władze komunistyczne postanowiły wymazać kopiec Piłsudskiego ze świadomości społeczeństwa usuwając jego nazwę z przewodników turystycznych i z planu miasta. W latach 50. z wierzchołka ściągnięto płytę z krzyżem legionowym, a zdeformowany kopiec zalesiono. Korzenie drzew i krzewów rozsadzały stoki.

Prace przy odbudowie Mogiły Mogił na dobre ruszyły dopiero w 1980 r. Przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powstał wówczas Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W 1991 r., w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada, uroczyście odsłonięto wierną replikę granitowego głazu – płyty z krzyżem legionowym. W 1992 r. honorowy patronat nad kopcem objął Sejm.

PAP/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl