Korea Północna grozi odwołaniem spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem

Kolejna polityczna gra Korei Północnej. Reżim grozi, że odwoła spotkanie Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem. Powodem mają być manewry wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. ,,Stany Zjednoczone wciąż mają nadzieję, że zaplanowany szczyt odbędzie się, ale są przygotowane na trudny proces negocjacyjny” – oświadczyła rzecznik Białego Domu.

Spotkanie Donlada Trumpa i Kim Dzong Una jest planowane na 12 czerwca i ma się odbyć w Singapurze.

– Stany Zjednoczone powinny poważnie zastanowić się nad losem planowanego szczytu Korea Północna – USA w związku z tym prowokacyjnym wojskowym zamieszaniem, jakie prowadzą wspólnie z władzami Korei Południowej – podały północnokoreańskie media.

Ponadto reżim przekazał, za pośrednictwem Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej, następujący komunikat:

„Szczyt, który miałby polegać na jednostronnym przedstawieniu żądań amerykańskich wobec Korei Północnej w sprawie denuklearyzacji nie jest dla nas interesujący” – podano.

Komuniści odwołali też rozmowy z Koreą Południową.

– Historia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej pokazuje, że nie po raz pierwszy zrywa się umowy i w ten sposób ukazuje się, że „gramy na naszych warunkach”. Także działanie ze strony Kim Dzong Una jest pokazaniem swojej siły i to przede wszystkim na forum wewnętrznym, żeby Koreańczycy z Północy byli świadomi wagi, potęgi swojego państwa, co zresztą od kilkudziesięciu lat władze Korei Północnej skutecznie pokazują – wyjaśnił politolog dr Tomasz Czyszlak.

Rzecznik Departamentu Stanu USA poinformował, że administracja nadal pracuje nad przygotowaniem tego szczytu, a jej resort nie otrzymał informacji od władz Korei Północnej o jego odwołaniu.

– Działamy zgodnie z ideą i wyobrażeniem, że w przyszłym miesiącu odbędzie się spotkanie prezydenta z przewodniczący Kimem – oświadczyła Heather Nauert, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Korea Północna informuje, że podjęła działania techniczne, aby zlikwidować poligon, na którym przeprowadzała próby nuklearne. Między 23 a 25 maja ma odbyć się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji.

Według północnokoreańskiej agencji prasowej, zostaną na nią zaproszeni dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. Dokładny termin tego wydarzenia będzie zależał od warunków pogodowych. Likwidacja poligonu polegać będzie między innymi na zniszczeniu tuneli, zamknięciu do nich wejść oraz usunięciu punktów obserwacyjnych i budynków, w których przeprowadzano badania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj