Konwencje partyjne zdominowała kwestia Ukrainy

Kwestia Ukrainy zdominowała wystąpienia liderów PO i PiS-u podczas sobotnich konwencji. Partie zaprezentowały także  kandydatów do Europarlamentu.  

Posiedzenie Rady Krajowej PO otworzył premier Donald Tusk. Mówił m.in. że od majowych eurowyborów będzie zależeć, czy Europa przetrwa. Jak ocenił, o wadze wyborów do Parlamentu Europejskiego świadczy m.in. sytuacja na Ukrainie. Gościem konwencji PO był Witalij Kliczko. Lider partii UDAR podkreślał, że  Polska to wspaniały przykład, jak można realizować marzenia.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że sprawa Ukrainy jest ściśle związana z Polską i nie wolno ich oddzielać. Mówił, że „wolny świat ma siły i środki, ku temu by jego zabiegi zakończyły się sukcesem”.  Jarosław Kaczyński stwierdził też, że możliwy jest sukces „gdy stabilizacja polityczna w Europie, stabilizacja granic, a poprzez Europę stabilizacja świata zostanie przywrócona”.

Prezes PiS podkreślał, że należy trzymać się swoich zasad. Nawiązał tu do działań śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Chciał uczynić w tym kierunku wiele i wiele uczynił. Śmierć przerwała te działania, ale musimy o tym pamiętać. Warto o tym wspomnieć szczególnie w tym momencie, w którym niektórzy próbują uznać Polaków za tak bardzo naiwnych iż uwierzą oni, że błędy to w gruncie rzeczy dobra polityka, że ten kto błądzi dobrze czyni. My widzimy zmianę (o 180 stopni) polityki obecnego obozu rządowego. Nie jesteśmy tylko pewni czy to jest zmiana trwała i odpowiednio głęboka – powiedział Jarosław Kaczyński.

Krzysztof Zaremba politolog i b. poseł PO mówi, że ludzie mają dobra pamięć. Przypomina w tym kontekście wcześniejszą postawę Donalda Tuska wobec działań Rosji.

– Wszyscy funkcjonariusze medialni PO i Tuska przyznają, ze to śp. prezydent Lech Kaczyński miał rację w Tbilisi, ostrzegał później przed aneksją Ukrainy, czy państw nadbałtyckich w tym Polski. Tusk próbuje wejść w te „buty”, ale niestety nie wszystkie media zadają proste pytania. Teraz Putin jest niewiarygodny i jest tym kim czyli „wataszką”. To jest oczywiste i cały myślący świat wiedział o tym wcześniej. Jeśli natomiast chodzi o przekazanie śledztwa smoleńskiego był wiarygodny. Dzisiaj mamy na radzie krajowej Platformy – próbę wejścia w buty, jechania na tej fali (że on jest mężem stanu) – powiedział Krzysztof Zaremba.

Na listach wyborczych PiS znaleźli się m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski w Warszawie, europoseł Ryszard Legutko w Krakowie, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga na Pomorzu. PO na jedynkach wystawiła m.in. Danutę Huebner, Jerzego Buzka i Barbarę Kudrycką.

W Warszawie odbyła się także  konwencja koalicji Europa Plus Twój Ruch. Wybory do PE zaplanowano na 25 maja. Polacy wybiorą 51 przedstawicieli w Brukseli.

RIRM

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl