fot. PAP/Szymon Łabiński

Konsultacje społeczne ws. planów zarządzania ryzykiem powodziowym

Trwają konsultacje społeczne aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Dziś takie spotkanie w formie online zorganizowano w Białymstoku.

Spotkanie konsultacyjne w Białymstoku to trzynaste z dwudziestu zaplanowanych zebrań. Konsultacje potrwają do 22 czerwca. Ich celem jest przełożenie ogólnych założeń metodycznych oraz wniosków z przeprowadzonych prac analitycznych na konkretne działania służące ochronie mieszkańców, gospodarki, środowiska i dziedzictwa kulturowego na obszarach poszczególnych dorzeczy.

Są wśród nich zarówno działania techniczne (np. budowa zbiorników retencyjnych i obwałowań), jak i nietechniczne (np. z zakresu naturalnej retencji oraz instrumenty prawne), w tym właściwe planowanie przestrzenne na poziomie samorządowym.

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym to dokument podstawowy w zakresie ochrony przed powodzią – mówi Małgorzata Bogucka-Szymalska, wicedyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w resorcie infrastruktury.

– Miejsce, w którym teraz się spotykamy, to na tle całego kraju region, gdzie ryzyko powodziowe nie jest zbyt wysokie. Jest to spowodowane uwarunkowaniami przyrodniczymi. Jednak tutaj również zdarzały się powodzie. Dlatego konieczne jest przepracowanie tych dokumentów tak, aby nie zwiększyć ryzyka powodziowego i nie doprowadzić do dużych powodzi – tłumaczy Małgorzata Bogucka-Szymalska.

Uwagi do planów można zgłaszać m.in. za pośrednictwem formularza online umieszczonego na stronie www.stoppowodzi.pl/konsultacje. Informacje można przesłać także  na adres e-mail [email protected] lub pisemnie  na adres Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie lub resortu infrastruktury.

Obecne plany zarządzania ryzykiem zostały przyjęte w 2016 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl