fot. twitter.com

Koniec z bezpłatnymi jednorazowymi torbami w sklepach

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zgodnie z ustawą od przyszłego roku w sklepach nie będzie można wydawać jednorazowych plastikowych toreb za darmo.

Opłatą recyklingową zostaną objęte lekkie plastikowe torby na zakupy. Resort środowiska w projekcie rozporządzenia do ustawy zaproponował opłatę na poziomie 20 gr. Jednak ustawa daje możliwość zwiększenia tej kwoty do 1 zł.

Klienci sklepów nie będą musieli płacić za tzw. zrywki pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa itp.).

Opozycja zarzucała rządowi, że wprowadza nowy podatek. Rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka odpiera zarzuty i zachęca do stosowania toreb wielokrotnego użytku.

Opłata recyklingowa nie jest podatkiem, ponieważ w łatwy sposób można jej uniknąć – stosując torby wielokrotnego użytku, do czego bardzo zachęcamy. Opłata recyklingowa jest przede wszystkim związana z przepisami Unii Europejskiej, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek ograniczania zużycia plastikowych toreb na zakupy. Ministerstwo Środowiska musiało przygotować odpowiednie przepisy, które będą zachęcać do używania toreb wielokrotnego użytku. Chodzi nam przede wszystkim o zmianę nawyku Polaków, aby tzw. foliówek było jak najmniej w użytku – mówi Aleksander Brzóska.

Pieniądze uzyskane z opłat trafią do budżetu państwa. Według zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, mają one trafić m.in. na walkę ze smogiem. Na razie nie są znane szczegóły.

Szacuje się, że Polacy średnio zużywają 250-300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk – 200.

RIRM

drukuj