fot. COS

Kompleks skoczni narciarskich Średnia Krokiew w COS Zakopane gotowy. W piątek wielkie otwarcie i pierwsze zawody

To inwestycja, która ma niezwykłe znaczenie dla całych polskich skoków narciarskich. Nasi zawodnicy to od lat światowa czołówka, a teraz na to miano zasługuje również kompleks skoczni narciarskich Średnia Krokiew, który powstał na obiektach należących do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań́ Olimpijskich w Zakopanem.

Jako pierwsi w oficjalnych startach nowe skocznie przetestują dzieci. W piątek od 9.00 do 13.00 odbędą się zawody Ski Jumping Tatra Cup rozgrywane na obiektach K-23 i K-37. O 14.00 rozpoczną się z kolei Mistrzostwa Polski seniorów oraz seniorek na skoczni K-95. W Zakopanem zaprezentują się nasi najlepsi sportowcy. Po zawodach odbędzie się oficjalna uroczystość otwarcia zmodernizowanego obiektu, w którym wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, COS-u, prezesi Polskiego Związku Narciarskiego, Tatrzańskiego Związku Narciarskiego i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także najlepsi polscy zawodnicy.

fot. COS

W kwietniu zachwytu nad stanem COS-u w Zakopanem nie krył Piotr Gliński.

Ośrodek jest niebywale rozbudowany i cały czas się rozbudowuje. Bardzo spektakularne inwestycje zostały skończone, chodzi mi o Wielką Krokiew i trasy narciarskie – mówił wtedy wicepremier, wspominając także o trwającej przebudowie Średniej Krokwi.

Zakopane zasłużyło na to, aby mieć taki obiekt – jeden z najnowocześniejszych w Europie i na świecie – stwierdził Andrzej Kalinowski, dyrektor COS.

Dzięki warunkom na miarę XXI wieku dyscyplina będzie się mogła w Polsce jeszcze lepiej rozwijać. Treningi będą tu możliwe przez cały rok. Wierzymy, że Średnia Krokiew swoją jakością przyciągnie wielu młodych zawodników, którzy tu rozwiną swój talent a za parę lat wrócą tu jako mistrzowie. Być może tu też sięgną po te tytuły, bo nie widzę przeszkód, aby odbywały się tu najważniejsze imprezy – dodał Andrzej Kalinowski.

Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Współpraca podległych premierowi resortów z Centralnym Ośrodkiem Sportu przebiegała wzorowo, a instytucja uzyskała od władz państwowych wszelkie potrzebne wsparcie.

Prace, które rozpoczęły się w marcu 2019 roku zostały ukończone zgodnie z planem.

Na tę inwestycję trzeba patrzeć w sposób całościowy. Każdy z etapów jest realizowany w odpowiednim terminie – zapewniał parę miesięcy temu Sebastian Danikiewicz, szef COS-u w Zakopanem. Na przeszkodzie nie stanęła nawet pandemia koronawirus, choć nie brakowało takich obaw. W ramach Średniej Krokwi funkcjonować będzie pięć skoczni: K-15, K-23, K-37, K-65 i najważniejsza – K-95. Modernizację udało się przeprowadzić dzięki środkom finansowym uzyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

fot. COS

Trenujący w Zakopanem zawodnicy będą mogli ponadto korzystać z nowej kolei linowej oraz całej infrastruktury towarzyszącej wraz z zapleczem szatniowym. Kompleks wyposażony w oświetlenie z podziałem na poszczególne skocznie, zainstalowano także system sztucznego naśnieżania. Obiekt spełnia dzięki temu wszelkie niezbędne wymogi stawiane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).

Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl