Fot. KPRM

Komitet Stały RM zajmie się dziś nowelizacją ustawy o służbie cywilnej

Komitet Stały Rady Ministrów ma się dziś zająć projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Wczoraj pozytywnie zaopiniowała go Rada Służby Publicznej. Nowela zmieni model funkcjonowania rządu ze stricte politycznego na polityczno-urzędniczy.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. likwidację nagród dla ministrów i sekretarzy stanu oraz przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej.

Zgodnie z projektem, sekretarze stanu będący parlamentarzystami będą mogli pobierać 60 proc. uposażenia posła lub senatora.

Przewodniczący Rady Służby Publicznej Tadeusz Woźniak powiedział, że dyskusja nad projektem była ożywiona. W uchwale Rada pozytywnie oceniła projekt. Wskazała na dwa elementy, które można byłoby poprawić.

– W ramach tego projektu służby cywilne miałyby być niejako wyłączone spod kontroli dyscyplinarnej. Uznaliśmy, że nie może być żadnej osoby, która działałaby poza kontrolą dyscyplinarną. Rada zwróciła też uwagę na zapisy dotyczące nagród dla sekretarzy stanu, dla ministrów konstytucyjnych. Był tam zapis, że osobom piastującym tę funkcję nie będą przyznawane nagrody. Wskazaliśmy, że rozumiemy, iż chodzi tutaj o pieniężne nagrody uznaniowe, natomiast nie są to jedyne nagrody, jakie można przyznać pracownikowi. Wskazaliśmy, że taki zapis pozbawiałby także takiego pracownika nagrody jubileuszowej – mówił Tadeusz Woźniak.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, że zastrzeżenia Rady Służby Publicznej zostaną przeanalizowane.

Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisje 17 wiceministrów. Wcześniej zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc.

RIRM

drukuj