Komitet polityczny PiS zadecyduje o listach wyborczych

Komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości będzie dziś decydował o kształcie list wyborczych. Na listach partii wraz z politykami tego ugrupowania znajdą się także członkowie Solidarnej Polski i Polski Razem.

Każdy okręg przesłał do centrali w Warszawie swoje propozycje w porządku alfabetycznym. Mogą być one uzupełnione przez kierownictwo partii. Władze ugrupowania ułożą także kolejność na liście. Ich kształt jest już wstępnie znany.

W Warszawie tradycyjnie listę otworzy prezes partii Jarosław Kaczyński. Dwójką będzie były szef CBA Mariusz Kamiński. W okręgu podwarszawskim liderem listy będzie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Na dalszych miejscach znajdą się m.in. Magdalena Merta, Jacek Sasin i Jan Szyszko. Beata Szydło wystartuje z okręgu chrzanowskiego. Z okręgu krakowskiego do „jedynki” przymierzani są poseł Andrzej Adamczyk i Małgorzata Wassermann. W okręgu gdańskim startować będą obecni posłowie PiS Andrzej Jaworski i Kazimierz Smoliński. Z kolei w okręgu gdyńsko-słupskim o mandaty poselskie mają walczyć Janusz Śniadek, Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Jarosław Sellin. W okręgu rzeszowskim „jedynką” będzie najprawdopodobniej poseł Józefina Hrynkiewicz.

Na listach dominują obecni parlamentarzyści, samorządowcy, a także działacze społeczni.

Na pewno nie będzie na nich celebrytów, bo my w tym kierunku nie zmierzamy. Będą to osoby zasługujące na poparcie, ponieważ będą miały dorobek w swojej pracy zawodowej – podkreśliła Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Do Senatu z listy PiS na warszawskim Żoliborzu kandydować ma Anna Anders, córka naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Andersa. To jednak nie jedyne znane nazwisko. Pojawią się także aktorzy: Jerzy Zelnik oraz Anna Chodakowska.

Na listach PiS znajdą się też przedstawiciele Solidarnej Polski i Polski Razem. Lider SP Zbigniew Ziobro wystartuje najprawdopodobniej z ostatniego miejsca w Kielcach, a szef PR Jarosław Gowin zamknie listę w Krakowie.

– Wszyscy wywodzimy się z jednego bloku solidarnościowego. Sytuacja jest taka, że nie ma w tej chwili między ugrupowaniami dyskusji. Tym bardziej, że te miejsca zostały określone – tak ja wcześniej wspomniałem – w porozumieniu, które zostało spisane jeszcze przed wyborami samorządowymi – powiedział Stanisław Kruczek z  Polski Razem.

Politycy Platformy Obywatelskiej mają zatwierdzić listy w najbliższą środę. Wszystko wskazuje na to, że z pierwszego miejsca w stolicy wystartuje premier Ewa Kopacz


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl