fot. PAP/Leszek Szymański

Kolejny dzień prac sejmowej komisji śledczej ws. Amber Gold

Kilka minut po godzinie 10:00 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold rozpoczęła jawną część posiedzenia, podczas którego odbyło się przesłuchanie Anny Gurskiej, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Komisja bada kwestie m.in. relacji między ABW a prokuraturą. Śledczy chcą wyjaśnić, kto polecił funkcjonariuszom Agencji, by nie zajmowali się wątkami pobocznymi sprawy Amber Gold.

Poseł Stanisław Pięta zaznaczył, że akta sprawy pokazują ogromne zaniedbania ze strony wymiaru sprawiedliwości.

– Zaniedbań było znacznie więcej – mówię tu o prokurator prowadzącej postępowanie, jak również o prokuratorach nadzorujących postępowanie. To, że pani prokurator Kijanko odmówiła wszczęcia sprawy, potem to postępowanie zostało umorzone, potem zawieszone, zaginęły akta na trzy miesiące w Prokuratorze Okręgowej – to są sytuacje, które całkowicie dyskredytują prokuratorów – mówił Stanisław Pięta.

Jeszcze przed rozpoczęciem przesłuchania komisja zebrała się na posiedzeniu zamkniętym. Podjęto decyzję o odtajnieniu zeznań jednego z funkcjonariuszy policji. Protokół zostanie zamieszczony w internecie – poinformowała poseł Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji.

– Odtajniony został protokół (…) w tej części, którą wskazał funkcjonariusz policji. Po zapoznaniu się zobaczymy, czy to jest część satysfakcjonująca nas albo też będziemy występować o dalsze odtajnienie. Wcześniej podjęliśmy decyzję o próbie odtajnienia protokołu przesłuchania jednego z policjantów. Czekamy na wskazania ABW. W zakresie tych wniosków jesteśmy zgodni – powiedziała Małgorzata Wassermann.

Drugim świadkiem, którego przesłuchanie zaplanowano na dziś, jest Ryszard Paszkiewicz, były zastępca Prokuratora Okręgowego w Gdańsku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj