Kolejne szczątki kostne z czasów zbrodni komunistycznych

W dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Narodowego w Augustowie, podczas prac archeologicznych zostały odnalezione 54 szczątki kostne. Znalezisko zostało przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku celem ustalenia ich pochodzenia.

Badania archeologiczne związane są ze śledztwem prowadzonym przez pion śledczy IPN. Dotyczy ono zbrodni komunistycznych popełnionych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Augustowie.

Według prokuratorów instytutu istnieje prawdopodobieństwo, że na terenie budynku, lub wokół niego znajdują się szczątki osób pomordowanych w 1945 i 1949 roku. Nie ma jednak pewności, czy odnalezione ostatnio szczątki są pochodzenia ludzkiego – zaznaczył prokurator Zbigniew Kulikowski – szef pionu śledczego IPN w Białymstoku.

– Podczas badań archeologicznych budynku gospodarczego i budynku głównego siedziby PUBP w Augustowie ujawniono już szczątki kostne. Nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy są to szczątki kostne ludzkie, czy zwierzęce. Według wstępnej oceny biegłego archeologa są to szczątki kostne pochodzenia zwierzęcego. 54 fragmenty szczątków kostnych (bo tyle znaleźliśmy) przekazaliśmy do dalszych badań do zakładu medycyny sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku w celu pozyskania ostatecznej opinii o pochodzeniu tych szczątków kostnych – zaznacza prokurator Zbigniew Kulikowski

Prokurator odniósł się również do prowadzonych badań, mówiąc także o dalszych planach badawczych i operacjach prowadzonych na tamtym terenie.

– W zeszłym roku w październiku i listopadzie przeprowadzone były badania georadarem, który wskazał 6 miejsc. Jedno w budynku głównym, dwa w budynku gospodarczym i trzy na placu. Teraz od 8 do 10 maja planujemy przeprowadzić prace archeologiczne na terenie placu w celu sprawdzenia czy nie ma tam pochowanych szczątków ludzkich – dodaje Zbigniew Kulikowski. 

Lokalni historycy uważają, że teren dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa i jego sąsiednie otoczenie mogą być miejscem, gdzie spoczywają szczątki nawet kilkunastu osób. Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie – Danuta Kaszlej jest przekonana o tym, że miejsce to było świadkiem bestialskich przesłuchań i mordów, dlatego ta sprawa powinna być dokładnie zbadana.

Na augustowszczyźnie między 1944 a 1954 rokiem bardzo intensywnie działało podziemie antykomunistyczne i rzeczywiście bardzo intensywnie było ono zwalczane. Dlatego działalność powiatowego urzędu bezpieczeństwa publicznego wymaga dokładnego zbadania. Ze wstępnych dokumentów, a utrwalonej w relacjach z pamięci ludzkiej, mamy pełną świadomość tego, że na terenie PUBP w Augustowie tzw. domu turka w czasie przesłuchań niewątpliwie dokonywano zabójstw– dodaje Danuta Kaszlej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl