fot. pixabay.com

Kolejne rządy krajów Ameryki Łacińskiej wzywają W. Putina do zaprzestania inwazji na Ukrainę

Dwa kraje Ameryki Łacińskiej, w których rządy sprawuje lewica – Meksyk i Argentyna – przyłączyły się do grona tych państw regionu, które potępiły rosyjską agresję na Ukrainę, wzywając prezydenta Władimira Putina do zaprzestania działań zbrojnych przeciwko temu krajowi.

Podczas gdy w stolicy i kilku innych miastach pierwszego z tych krajów odbywały się demonstracje solidarności z Ukrainą, meksykański minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard wystąpił w czwartek z apelem do prezydenta Władimira Putina o wstrzymanie napaści na ten kraj.

„Jest rzeczą oczywistą, że stoimy w obliczu napaści; musimy tę inwazję potęgi jaką jest Rosja, z całą energią potępić” – oświadczył Marcelo Ebrard.

Z pewnym zaskoczeniem komentatorzy mediów latynoamerykańskich przyjęli w piątek ważny zwrot jaki nastąpił w postawie rządu lewicowego prezydenta Argentyny, Alberto Fernandeza, wobec Moskwy, zwłaszcza po jego niedawnej wizycie u prezydenta Władimira Putina. Niewiele godzin po tym, jak ambasada Ukrainy wystąpiła do rządu argentyńskiego o to, by „dał wyraźny sygnał poparcia dla kraju najechanego przez Rosję” argentyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystąpiło do Moskwy z apelem o zaprzestanie działań zbrojnych wobec Ukrainy.

Komunikat ukazał się w piątkowej prasie argentyńskiej.

Sam prezydent Alberto Fernandez, modyfikując swe prorosyjskie stanowisko, wezwał „obie strony konfliktu ” do zaniechania użycia siły oraz zaapelował do Rosji o „zaniechanie działań podjętych na terytorium Ukrainy”. Apeluje też do „obu stron” o „powrót do stołu negocjacji”.

Argentyński MSZ, idąc m.in. w m.in. ślady sąsiedniego Urugwaju, Kolumbii, a także m.in. Dominikany, zdecydowanie potępił „użycie siły przez Rosję” i wyraził „głębokie ubolewanie z powodu eskalacji przemocy” wzywając prezydenta Rosji do „poszanowania zasady suwerenności państw oraz integralności ich terytoriów”.

Komunikat zawiera też wezwanie do wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy i potępia „stosowanie morderczych broni przeciwko ukraińskiej ludności”

W Chile konserwatywny prezydent Sebastian Pinera i lewicowy polityk Gabriel Boric, który po wygranych wyborach obejmie po nim w przyszłym miesiącu stanowisko szefa państwa, w wydanych w piątek oświadczeniach potępili rosyjską inwazję w Ukrainie.

Michael Shifter, cieszący się dużym prestiżem w regionie prezes międzynarodowego think-tanku Inter-American Dialogue, komentując coraz bardziej zdecydowaną krytykę i potępienie wojny wszczętej przez prezydenta Rosji przeciwko Ukrainie, napisał: Rosja, w gruncie rzeczy, ma bardzo ograniczoną ofertę korzyści handlowych i gospodarczych jakie mogłaby zaproponować państwom regionu za wsparcie jej działań.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl