PAP/EPA

Kolejne ofiary konfliktu Izraela z terrorystami z Hamasu

Już 240 osób zginęło, a ponad 600 zostało rannych po wznowieniu walk w Strefie Gazy. Hamas wciąż więzi 137 zakładników.

Strefa Gazy znów stanęła w płomieniach. Gęsty dym unosił się nad miastem Gaza. Walki trwają już kolejny dzień. Hamas złamał postanowienia rozejmu i zaatakował Izrael.

– Po tygodniu tymczasowego rozejmu humanitarnego ruch Hamas podjął decyzję o zerwaniu tego rozejmu. Hamas odmówił uwolnienia większej liczby porwanych izraelskich kobiet i dzieci wbrew ich zobowiązaniom wobec mediatorów – mówił Ir Gendelman, rzecznik izraelskiego rządu.

W odpowiedzi izraelska armia uderzyła ze zdwojoną siłą.

– Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły ataki i zniszczyły ponad 400 celów terrorystycznych należących do Hamasu we wszystkich obszarach Strefy Gazy – na północy i południu, zwłaszcza w rejonie Khan Younis – podkreślał rzecznik rządu Izraela.

Choć celem Izraela jest Hamas, to w tej wojnie najbardziej cierpią cywile, głównie dzieci.

– To niesprawiedliwe życie, niesprawiedliwa wojna – wskazywał jeden z mężczyzn.

Mediatorzy są zgodni, że izraelskie bombardowania utrudniają negocjacje z Hamasem. W niewoli wciąż znajduje się 137 zakładników. Ich rodziny są zrozpaczone.

– Itai został porwany z kibucu Beeri. Jego rodzice zostali zamordowani. Był z matką podczas porwania. Wiemy, że zabrano go do Gazy. Ma 38 lat, więc nie był pierwszy na liście zwolnionych jeńców. Chcielibyśmy, żeby wrócił – oznajmił Dror Sinay, krewny jednego z zakładników.

Zdaniem ekspertów szanse na kolejny rozejm zostały zaprzepaszczone przez Hamas. Negocjacje utknęły w martwym punkcie, a izraelscy negocjatorzy wrócili w sobotę Kataru.  Armia będzie kontynuowała bombardowania – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – tak długo, jak będzie to konieczne.

W ostatnich dniach w atakach zginął jeden z bojowników Hezbollahu w Libanie. Izrael – według agencji Reutera – po zakończeniu wojny z Hamasem chce utworzyć w Strefie Gazy zdemilitaryzowany obszar buforowy obejmujący teren wzdłuż granicy z Izraelem.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl