fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Kłopoty z zaświadczeniami o przekształceniu użytkowania wieczystego

Zaledwie kilka procent osób uprawnionych otrzymało zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju mówi, że część samorządów blokuje wydawanie dokumentów. Urzędy gminy skarżą się, że liczba koniecznych do wydania zaświadczeń przekracza ich możliwości. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada zmiany.

Od nowego roku użytkowanie wieczyste gruntów przestało istnieć. Zostało ono zamienione – w przypadku lokali mieszkalnych – na własność. Tym samym użytkownicy wieczyści stali się z mocy prawa właścicielami takich gruntów bez konieczności dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych. Urzędy gmin muszą jednak wydać stosowne zaświadczenia w tej sprawie. I choć mają na to rok czasu, to widać, że niektóre samorządy blokują przekształcenia – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

– Są takie samorządy, z którymi prowadzimy dialog na temat pewnych rozwiązań, ale one stosują obstrukcje. Blokują przekształcenie w sytuacji, w której pojawiają się takie wątpliwości, jak na przykład konieczność podziału na gruncie czy kwestia oceny pomocy publicznej – wskazuje Artur Soboń.

Zarząd Unii Metropolii Polskich zaapelował o wydłużenie terminu wydawania zaświadczeń do 2023 r. Przykładowo w stolicy jest około 600 tys. decyzji, czyli do wydania w ciągu dnia około 2 tys. Samorządy mówią, że nie posiadają aktualnych danych do korespondencji. Skarżą się także na niejasne prawo. Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada nowelizację przepisów.

– Mamy te zmiany już praktycznie gotowe. One doprecyzowują pewne kwestie. Ograniczają swobodę w interpretowaniu tych przepisów czy tych poszczególnych sytuacji przez samorządy, ale wprowadzają także element społeczny, bo nie wszystkie samorządy przyjęły bonifikaty – dodaje Artur Soboń.

Resort zamierza wprowadzić ustawowe bonifikaty dla określonych grup społecznych.

– Nie tylko na gruntach Skarbu Państwa, ale na wszystkich gruntach. Na przykład osoby, w rodzinie których są osoby niepełnosprawne, z pewnością takimi wysokimi bonifikatami, które zminimalizują niemalże do zera koszty przekształcenia, zostaną objęte – wskazuje wiceminister inwestycji i rozwoju.

Problemy z wydaniem zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności oznaczają kłopoty dla blisko 2,5 mln nowych właścicieli.

TV Trwam News/RIRM

drukuj