PAP/Piotr Nowak

Kiszyniów: Marszałek Karczewski otworzył polonijną konferencję medyczną

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otworzył dziś polonijną konferencję medyczną w stolicy Mołdawii – Kiszyniowie. Zwracając się do polonijnych lekarzy podziękował im za to, że podtrzymują kontakty z Polską.

Konferencja pt. „Nowości w medycynie” została zorganizowana z okazji 20-lecia powołania Stowarzyszenia Polonijnych Organizacji Medycznych w Republice Mołdawii.

Podczas ceremonii otwarcia marszałek Stanisław Karczewski wyraził też zadowolenie, że polscy lekarze w Mołdawii interesują się innowacjami. Zapewnił, że będą oni mogli liczyć w tej kwestii na pomoc z kraju.

Głównym przesłaniem tej konferencji jest integracja środowiska lekarskiego, polonijnego. W przyszłym roku w Gdańsku odbędzie się Światowy Kongres Lekarzy Polonijnych. Przyjedzie ok. 2 tys. lekarzy. Rozmawiamy o naszych kontaktach – o kontaktach naukowych, koleżeńskich, zawiązywaniu przyjaźni, współpracy. Tematem naszej rozmowy była również możliwość nostryfikacji dyplomów w Polsce. Jesteśmy w tej chwili przed ustaleniem ostatecznego kształtu ustawy, która będzie w znacznym stopniu ułatwiała nostryfikację dyplomów, które lekarze uzyskują poza Unią Europejską – wskazał Stanisław Karczewski.

 

Szacuje się, że na świecie jest ponad 30 tys. lekarzy polskiego pochodzenia.

 

RIRM

drukuj