KGP: Spadek liczby przestępstw gospodarczych

Spadła liczba przestępstw gospodarczych, wyłudzeń kredytów i VAT. W ubiegłym roku takich przestępstw wykryto 150 tys., to o 17 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Komendy Głównej Policji. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Według ekspertów na zmniejszenie skali przestępczego procederu mają wpływ m.in. ostrzejsze kary jak i instrumenty, jakie rząd dał do walki z oszustami.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula wskazał na działania podjęte przez rząd PiS, których nie udało się wprowadzić poprzednikom.

– Miałem na myśli wzrosty kar, bardzo radykalnie do 25. lat za niektóre wybrane przestępstwa podatkowe. Myślę tu o nowelizacji Kodeksu karnego w tym zakresie, wprowadzenie centralnego rejestru faktur czyli jednolitego pliku kontrolnego, który już funkcjonuje w dużych firmach, a za kilka dni będzie działał w małych i średnich. Te i inne działania skutkują usprawnieniem funkcjonowania aparatu państwa, powołanego do ścigania przestępców gospodarczych. Skutkują także obniżeniem kosztów, ponieważ szybko odbywa się bardzo automatycznie, przy wykorzystaniu narzędzi internetowych. Czekamy na powołanie do życia krajowej administracji skarbowej – mówił dr Marian Szołucha.

Policja przyznaje, że wraz ze skuteczniejszą walką z przestępcami gospodarczymi zmienia się także taktyka oszustów.

Powstają całe grupy, także międzynarodowe zajmujące się wyłudzaniem VAT m.in. poprzez wystawianie fałszywych faktur.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl