fot. jordanki.torun.pl

14 mln euro na centrum kulturalne w Toruniu

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie wysokości 14 mln euro na budowę centrum kulturalno-kongresowego w Toruniu. Wsparcie inwestycji, której łączny koszt wyniesie 57 mln euro, pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Cieszę się z tego projektu, bo dzięki niemu więcej osób w Toruniu będzie mogło brać udział w wysokiej jakości wydarzeniach kulturalnych. Województwo kujawsko-pomorskie stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem, co da impuls rozwojowy lokalnej gospodarce” – powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu, cytowana w komunikacie KE.

Centrum kulturalno-kongresowe powstaje na Jordankach w centrum Torunia, w sąsiedztwie Starego Miasta. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a ma zostać zakończona w listopadzie 2015 r.

„Gotowa jest już bryła centrum, a teraz realizowane są prace wewnątrz obiektu. Na budowie praca wre, pracuje tam łącznie około 250 osób” – powiedziała rzeczniczka prezydenta miasta, Aleksandra Iżycka.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego 2007-2013.

Centrum jest zaliczane do tzw. dużych projektów, czyli takich, których łączna wartość brutto przekracza 50 mln euro. W takich przypadkach projekty zatwierdzane są przez Komisję Europejską, a pozostałe inwestycje zatwierdzają władze na szczeblu krajowym lub wojewódzkim.

KE badała toruński projekt pod względem rentowności, funkcjonalności obiektu oraz konkurencyjności w fazie inwestycyjnej i po oddaniu sali do użytku. Procedura badania projektu przez Komisję trwała rok. Została on poprzedzona ośmiomiesięczną analizą ekspertów inicjatywy Jaspers oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 r. w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie znajdą się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne. Powstanie też parking na 185 samochodów.

Budowla składać się będzie z kilku połączonych modułów. Przewidziano m.in. mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.

W centrum swoją siedzibę będzie miała Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

PAP

drukuj