fot. PAP/EPA

KCNA: Korea Płn. wystrzeliła dwa taktyczne pociski kierowane

Korea Północna wystrzeliła dziś nad ranem czasu lokalnego dwa taktyczne pociski kierowane – poinformowała państwowa agencja północnokoreańska KCNA. To piąty w tym roku test rakietowy Pjongjangu.

KCNA podała, że test taktycznych pocisków kierowanych został przeprowadzony przez Akademię Nauk Obronnych, która mieści się na zachodzie kraju.

„System precyzyjnie uderzył w cel na wyspie u wschodniego wybrzeża” – napisała agencja.

„Ogień próbny miał na celu selektywną ocenę taktycznych pocisków kierowanych oraz weryfikację dokładności systemu uzbrojenia – dodano w komunikacie. Potwierdzona została dokładność, bezpieczeństwo i skuteczność działania tego systemu uzbrojenia”.

Podobny test miał miejsce dzień wcześniej. W poniedziałek rano południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła z lotniska Sunan w pobliżu stolicy kraju, Pjongjangu, dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

W piątek KRLD przetestowała pociski balistyczne krótkiego zasięgu zainstalowane na platformie kolejowej.

Wcześniej w ubiegłym tygodniu władze Korei Północnej ogłosiły, że pomyślnie przeprowadziły „ostateczną próbę” nowego rodzaju „broni hipersonicznej”. Pjongjang twierdzi, że pociski testowane 5 i 11 stycznia należały do klasy broni hipersonicznej, choć niezależni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

Pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna dokonała – według mediów północnokoreańskich – we wrześniu, przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.

Podczas próby z 11 stycznia Kim Dzong Un wezwał do przyspieszenia prac w celu „rozbudowy strategicznej siły wojskowej, zarówno jakościowo, jak i ilościowo”. W rozmowie z urzędnikami wyraził „wielkie oczekiwanie i przekonanie”, że dalsze „ultra nowoczesne osiągnięcia naukowe” pomogą „wzmocnić odstraszanie od wojny” i „zagwarantować suwerenność i bezpieczeństwo państwa”.

Rokowania w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej i ewentualnego złagodzenia nałożonych na nią międzynarodowych sankcji gospodarczych pozostają w martwym punkcie od lutego 2019, gdy fiaskiem zakończył się drugi szczyt z udziałem Kima i ówczesnego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl