Kaszuby: wyruszył XVI Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”

Z miejscowości Łubiany na Kaszubach wyruszył dziś XVI Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. „Łupaszki”. Trasa wędrówki wiedzie przez Bory Tucholskie do Lubichowa w woj. pomorskim.

Uczestnicy rajdu maszerują historycznymi trasami odtwarzając warunki, w jakich działali żołnierze. W pięciodniową podróż wpisane są m.in. codzienne Msze św., spotkania z kombatantami podziemia niepodległościowego oraz wykłady militarne.

Wszystko po to, by ukazać – szczególnie młodym – najnowszą historię Polski – powiedział prof. Piotr Niwiński, wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady AK.

Szesnasta już edycja Rajdu Pieszego Szlakiem Żołnierzy mjr. „Łupaszki” – która rozpoczęła się kilkanaście lat temu i jeszcze organizował ją Instytut Pamięci Narodowej – ma na celu przede wszystkim pokazanie młodzieży w sposób żywy najnowszej historii Polski, która przez wiele lat była zakłamana, a teraz wreszcie możemy o niej mówić głośno i z dumą. Rajd miał pokazywać sylwetki Żołnierzy Niezłomnych, ale z czasem zmienił się też w pewnego rodzaju działalność informacyjną dla mieszkańców Kaszub, Kociewia, Powiśla, gdyż uczestnicy naszego rajdu, idąc historycznymi szlakami, spotykali się z mieszkańcami tych ziem. W wielu wypadkach prowadzili ożywione dyskusje, przekazując informacje, które sami pozyskali w trakcie rajdu. Jest to interaktywna forma uczenia się – wskazał prof. Piotr Niwiński.

Głównym organizatorem rajdu jest Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK w Sopocie.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl