fot. ANDRZEJ LANGE / PAP

Kapłani „Solidarności” otrzymają medale „Pro Bono Poloniae”

O godz. 17.00 odbędzie się uroczystość wręczenia medali „Pro Bono Poloniae” kapłanom „Solidarności”.

„Nie bylibyśmy wolni, gdyby nie alians modlitwy i walki” – podkreśla szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. Jan Sikorski, ks. Stanisław Małkowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz ks. Bogdan Bałtord – ci kapłani zostaną odznaczeni medalem „Pro Bono Poloniea”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00. Medale wręczy szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.

Jak wskazuje, kapłani „Solidarności” zarówno w przeszłości, jak i dziś dbają o fundamenty narodu polskiego – wiarę i patriotyzm.

– Nie bylibyśmy woli gdyby nie – można powiedzieć – alians modlitwy i walki. Walka o niepodległość, i ta zbrojna w czasie II wojny światowej, i ta bezorężna prowadzona chociażby przez wielki ruch „Solidarności” nie zakończyłaby się sukcesem gdyby nie modlitwa. Gdyby nie wsparcie kapłanów, gdyby nie ci, którzy modlili się, ale wskazywali, tak jak ksiądz Jerzy Popiełuszko, jak powinniśmy prowadzić naszą walkę o wolność, że walka pozbawiona Boga nie ma sensu – akcentuje Jan Józef Kasprzyk

Medal „Pro Bono Poloniae” został ustanowiony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego celem jest upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj