KPRP/Jakub Szymczuk

Kandydaci na prezydenta kontynuują swój objazd po Polsce

Wszystko wskazuje na to, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Kandydaci, pomimo że oficjalnie kampania nie ruszyła, kontynuują swój objazd po Polsce.

– Mam nadzieję, że wrócimy na normalne tory rozwoju naszej gospodarki; będą z powrotem miejsca pracy, nawet te, które zniknęły, choć mam nadzieję, że zniknęło ich jak najmniej. Usłyszałem, że w Lechpolu dzięki Tarczy Antykryzysowej, którą przygotowałem razem z polskim rządem, którą opracowaliśmy, konsultując się też z przedsiębiorcami, udało się wszystkie miejsca pracy utrzymać; że było postojowe przez pewien czas, ale firma wraca już do normalnego cyklu produkcyjnego – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Choć nowa kampania wyborcza oficjalnie się nie zaczęła, to kandydaci na prezydenta nie próżnują.

– Niektórzy się pytają, czy jest kampania, czy jej nie ma. Taki bałagan zrobili, że nie wiadomo, czy jest przed kampanią, kiedy będą wybory, jak będziemy głosować – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL na prezydenta.

Kandydat ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz kontynuuje spotkania z mieszkańcami dziewięciu miast w całej Polsce w nowym trybie rozmów online. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zawitał w sobotę m.in. w Koszalinie.

– Niestety z tych wszystkich rozmów z samorządowcami, ale również z ludźmi wynika jedno, że rząd pozostawił ludzi w tych trudnych czasach samych sobie – oznajmił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski nie przedstawiał jednak żadnych konkretów, jak pomoc w czasie pandemii miałaby wyglądać. Zapowiedział jedynie, że jego środowisko polityczne takie rozwiązania przygotuje. Kandydat Lewicy Robert Biedroń w sobotę w Łowiczu obarczał obecne władze winą za wzrost cen żywności. Posługując się kłamstwem, zaatakował także dyrektora i założyciela Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka CSsR.

– One nie spadną tak długo, jak będą kupowali kolejne maybachy dla Ojca Rydzyka, a nie będzie na dopłaty dla melioracji i dla rolnictwa – powiedział Robert Biedroń.

W Gnieźnie gościł w sobotę Szymon Hołownia.

– Samorząd to jest to, co należy wspierać i co jako prezydent RP wspierał będę. Zadeklarowałem, że powołam radę samorządową przy prezydencie – oświadczył Szymon Hołownia.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził z kolei Maciejowice w województwie małopolskim. Z mieszkańcami rozmawiał o ich sytuacji życiowej w dobie epidemii.

– Cieszę się ogromnie, że jest tyle optymizmu. Cieszę się ogromnie, że w tej trudnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się, są uśmiechy. To bardzo dobrze, bo chciałbym, żeby optymizm i takie poczucie wewnętrznej siły było zawsze naszą cechą. Chciałbym, abyśmy dzięki temu umieli – także my jako współczesne pokolenie – przejść przez różne trudności – zaznaczył Andrzej Duda.

Wcześniej prezydent odwiedził Garwolin i tamtejszą firmę Lechpol Electronics. Dzięki wsparciu z rządowej Tarczy Antykryzysowej przedsiębiorstwo nikogo nie zwolniło.

– Jest to przykład tego, że pomoc, która została zaoferowana przeze mnie i polski rząd, rzeczywiście trafiła tam, gdzie powinna i wsparła tych, którzy produkują i mają miejsce pracy, bo tutaj, w firmie Lechpol, dzięki doskonałej współpracy pomiędzy prezydentem, rządem a przedsiębiorcami, żaden pracownik nie został zwolniony – podkreślał Andrzej Duda.

Sztab urzędującego prezydenta zapowiada nowe kampanijne otwarcie.

– Ono będzie natychmiast, jak tylko będą zarządzone nowe wybory prezydenckie. Ono będzie, dlatego że prezydent jako jedyny do tej pory przygotował swoją konwencję programową, na której przedstawił bardzo dobry, stabilny program na Polskę przyszłości – „Polska plus”. W przeciwieństwie do „Polski minus” i „Polski nie da się” – zauważył prof. Przemysław Czarnek, poseł PiS.

Wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się 28 czerwca. Czekamy na publikację uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Bez niej marszałek Sejmu nie może ogłosić terminu nowych wyborów. A w Senacie wciąż procedowana jest ustawa, która ma regulować przebieg głosowania.

TV Trwam News

drukuj