fot. PAP/EPA

Kanada: Rząd Quebec rezygnuje ze specjalnej składki dla niezaszczepionych

Projekt ustawy o specjalnej składce dla niezaszczepionych w Quebec jest gotowy, ale rząd prowincji, nie chcąc dzielić mieszkańców, rezygnuje z tego pomysłu – poinformował we wtorek premier Quebec, François Legault.

„Chodziło o to, by wprowadzić formę zachęty i projekt ustawy jest gotowy. Rozumiem jednak, że zapowiedź podzieliła mieszkańców Quebec, rozumiem też, że partie opozycyjne są przeciwko dodatkowej składce” – powiedział François Legault podczas konferencji prasowej we wtorkowe popołudnie.

François Legault dodał, że dla utrzymania spójności w prowincji „ważna jest ochrona spokoju społecznego”.

Premier Quebec zapowiedział jednocześnie, że rząd będzie używał innych metod, przekonując do szczepień, takich nawet jak mobilne zespoły dla osób, które wolą zaszczepić się w domu.

Zapowiedź wprowadzenia specjalnej opłaty czy składki François Legault przedstawił trzy tygodnie temu, wskazując, że ok. 10 proc. mieszkańców Quebec jest niezaszczepionych, projekt ustawy miał trafić do parlamentu Quebec na początku lutego. Miała to być, według słów premiera prowincji, „znaczna suma”. Według najnowszych danych ponad 90,7 proc. mieszkańców Quebec w wieku powyżej 5 lat, czyli w grupie, dla której są szczepionki, otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a ponad 84 proc. jest w pełni zaszczepionych.

We wtorek partie opozycyjne w Quebec skrytykowały rząd za złe zarządzanie sytuacją i wprowadzanie mieszkańców prowincji w błąd. Przewodnicząca quebeckiej partii liberalnej, Dominique Anglade, podsumowywała w mediach, że „mieli pomysł, ale bez opinii prawnych czy medycznych (…) rzucili ten pomysł, a zapewne mieli sondaż, który sugerował, że to dobra rzecz”.

Obowiązek szczepień w Kanadzie dotyczy pracowników administracji federalnej i sektorów regulowanych federalnie, wprowadziły go też niektóre miasta. Obowiązek szczepień wprowadzony tak przez Kanadę jak i USA dotyczy również kierowców ciężarówek przekraczających granicę z USA.

W Kanadzie służba zdrowia jest bezpłatna dla obywateli i osób posiadających prawo stałego pobytu. Finansowana jest z budżetów 13 prowincji i terytoriów, przy czym rząd federalny przekazuje równowartość ok. jednej piątej wydatków w ramach tzw. Canada Health Transfer. Zgodnie z kanadyjską konstytucją służba zdrowia należy do kompetencji prowincji. W związku z tym np. szczepionki kupuje rząd federalny, ale szczepienia są organizowane przez prowincje.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl